| sypzer a întrebat:

Simt nevoia de a stii... De a invata! vreau o carte interesanta cara sa imi arate diferite tehnici de invatare; de cunoastere, vreau sa cunosc lumea si lucruri care ma inconjoara zi de zi... Vreau o carte despre oameni. despre anumite lucruri care ma pot invata sa traiesc mai bine, mai sanatos, sa invat despre moduri de a trai! V-as ruga sa imi recomandati o carte de acest gen! Multumesc!

6 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Buna,
Tu nu ai nevoie sa citeşti o carte anume. Tu ai nevoie sa citeşti, pur şi simplu. Mergi la o biblioteca şi împrumuta carti. Incepe cu autorii mai cunoscuti, cu cei consacrati. Cititul e calea spre cunoastere.
Numai bine!(:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai scriu carti despre cum sa mergi pe strada, cum sa citesti, cum sa mananci. s-ar scrie ce s-a scris acum 2000 de ani. oamenii care scriu cum sunt considerati idioti. e o rupere de cultura dintre atunci si acum

| ticataca a răspuns:

Sfaturile colegilor de aici sunt toate foarte bune. Dintr-o carte nu o sa inveti tot ce ai nevoie. Dar faptul ca vrei sa citesti e un mare pas inainte. Uite, pe www.bookuria.info, gasesti multe carti care sa te faca sa evoluezi.

| alexandra1987 a răspuns:

Cea mai bună metodă de a învăţa tot ce vrei tu este lumea însăşi. fă şi tu o excursie, intră în contact cu lumea, comunică, experimentează şi învaţă. adevărata cunoaştere nu vine din cărţi ci din trăirea concretă

| CezaraaCezY a răspuns:

Acum cativa ani a fost scoasa pe piata cartea "Exuvii" de Simona Popescu. Incredibil de multe persoane mi-au spus ca e cartea lor preferata, insa eu m-am oprit pe la jumatate ca ma plictisea, cel mai bine e sa o incepi si poate iti va placea. Dar o carte cu adevarat despre oameni, gandire si temeri este "Un om sfarsit" de Geovanni Papini. Eu mi-am cumparat-o, si stateam gandindu-ma la cata avere sufleteasca poate incapea in 16 lei. E imposibil sa nu te regasesti.

| askar a răspuns:

Mergi in biblioteca, uitate-te prin rafturi la titluri de carti, prima carte care iti face cu ochiul ia-o si citeste-o, daca stii unde sa te uiti iti gasesti modele de raspunsuri la toate intrebarile tale big grin