| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu o carte mai interesanta de actiune sau aventura pentru varsta de 17 ani,simt nevoia sa mai diversific, sa las cartile de dragoste.Sa nu fie de Dumas sau J.Verne.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai citit iti recomand toate cartile scrise de Rodica Ojog- Brasoveanu, au de toate ce-ti trebuie. Gasesti toate titlurile pe ro.wikipedia.org.

| suffarstar a răspuns:

Salve! Citeste cronicile wardstone de Joseph Delany,Tarzan din neamul maimutelor, Intoarcerea lui Tarzan de Edgar Rice Boroughs, Singur pe lume de Hector Malot, Insula Comori de Robert Louis Stevenson, nu citii prostiile de Sadoveanu ca te plcitisesti in prima secunda.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Citeste "manastirea din Parma", a lui Stendhal (am citi-o recent si chiar e superba). E un roman de o mare densittate narativa si cu o actiune complexa, care nte antreneaza permanent, povestind viata aventuroasa a tanarului Patricio del Dongo, tanar de familie nobila, candidat la scaunul de arhiepiscop al Parmei, care trece prin multe avneturi, ajunge la inchisoare si aici se indragosteteste de fiica guvernatorului penitenciarului, Clelia Conti. Chiar e fascinanta intreaga carte si nu merita sa o ratezi...are actiune, aventrua, dragoste, istorie, orice doresti, mai pe scurt. Lectura placuta!

| Clouds a răspuns:

Telepatul de John Brunner-care este despre un tanar cu dezabiliti si devine cea mai puternica minte din lume si care poate sa ia legatura cu orice telepat de oriunde. Sau ''un extraterestru in pijama se alina nour'' care e foarte amuzanta.

| IoanaZpp a răspuns:

Baltagul de M. Sadoveanu ai incercat? Este o carte excelenta!

| Skittles1421 a răspuns:

Jaroslav Hasek-Peripetiile bravului soldat Svejk in Razboiul Mondial.Eu am inceput-o si e o carte super.Are intamplari comice.