| LenaCresida a întrebat:

Stiu ca intrebarea este putin aiurea, dar chiar nu am cu cine sa ma consult.
Vreau o lista cu carti bune pe care le-ati citit sau vreti sa le cititi. Mie imi plac foarte mult cartile clasice, in special cele scrise de autori englezi, iar surorile Bronte sunt autoarele mele preferate.

Recent am citit Piuctorita din Shanghai, scrisa de Jeniffer Cody Epstein, si mi-a placut foarte mult. Stiti cumva niste carti bune care ar putea fi ceva asemanator?

Multumesc mult!

P.S. Am citit si Harry Potter si Twilight Saga, si si aceste carti sunt printre preferatele mele. happy

Răspuns Câştigător
| Lamaitzza a răspuns:

Draga mea, ce e aiurea in intrebarea ta?
Daca si asta e o intrebare aiurea te sfatuiesc sa mai te uiti odata pe TPU, sa vezi intrebari aiurea. Ma bucur ca mai citeste cineva.mie imi place foarte mult sa citesc iar prietenilor mei nu, asa ca nu am niciodata cu cine ma sfatuii. Iti dau carti pe care le-am citit eu si carti pe care le am in plan :
Citite :
-Testamentul incasului - Karl May
-Cu fiecare zi - Danielle Stree ( poveste de dragoste cu final fericit )
-Cocosatul - Paul Feval ( geniala si are continuarea in urmatoarele carti : Fiul lui Lagardere I si II, Gemenii lui Nevers )
-Cele doua Diane-Alexandre Dumas ( Foare frumoasa, drama )
-Deriva continentelor-Russell Banks ( Nu prea mi-a placut..nu ti-as recomanda-o, dar ti-am scris-o oricum)
-Baltagul - Mihail Sadoveanu ( e mica si-ti trebuie la scoala )
-Portalul spre taramul Mirrorscape -Mile Wilks ( Una din cartile mele preferate, multa aventura, e geniala, sper sa o recitesc curand )
-Limitele magiei - Graham Joyce ( o carte destul de grea si cam greu de inteles )
-Gloss, glamour si o jungla de intrigi-Melissa De La Cruz ( actiunile unor bogatase, o sa te amuze unele chestii )
-Colecita : Fetele Gallagher
* Daca ti-as spune ca te iubesc ar trebui sa te omor
*Pe cuvant de spioana
*Cum sa nu te lasi dus de nas de o fata sub acoperire
*Doar cei buni spioneaza de tineri = Colectie scrisa de Ally Carter, la noi in tara sunt momentan doar cele patru volume pe care ti le-am scris in ordine mai sus, cred ca e genul tau, spioni, aventura, mister, geniale carti, abia astept vol. 5 care momentan e doar in America.
-Dama cu camelii - Alexander Dumas ( M-a facut sa plang.e o carte destul de psihologica )
Acum citesc Fata lui Mistral vol I, e frumoasa, si sunt abia la inceput.
-In plan am foarte multe carti de citit printre care si :
-Misterele Londrei-Paul Feval
-Angelica marchiza ingerilor-Anne Golon
-11 minute-Paulo Coelho
-Scrisoare de dragoste-Mihail Drumes.
Si multe altele.
Lectura placuta!

12 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Chiar aveam o părere bună despre tine, până la ultima frază.

| LenaCresida explică (pentru Woodenpints91):

Nu inteleg ce are toata lumea cu Twilight. Cartile sunt foarte bine scrise, si comentariile de genul celui pe care l-ai dat tu prezinta un exemplu bun pentru cat de incuiata este societatea din ziua de azi.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru LenaCresida):

Ok, sunt un încuiat pentru că nu-mi place twilight.

| LenaCresida explică (pentru Woodenpints91):

Nu are legatura cu faptul ca nu-ti place Twilight, are legatura cu faptul ca nu respecti parerea altora. Eu iti respect parerea, ok, nu-ti place Twilight, eu nu o sa-mi schimb parerea dupa a ta. Dar faptul ca tot continui sa iti manifesti ura asta fata de carte nu denota decat ca esti incuiat. De curiozitate, ai citit macar cartea inainte sa-ti dai cu parerea?

| OmulĂla a răspuns (pentru LenaCresida):

Unele lucruri nu pot fi decât slabe, rezultatele unor diletanți fandosiți cu pretenții de mari artiști, de unde poți deduce și nivelul celor ce le îngroașă rândurile de fani. Indiscutabil, cărțile de genul sunt strict pentru puștoaice emoționate care trăiesc o lume ideală în adâncul naivității lor.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru LenaCresida):

Te-a lămurit OmuĂla.

Este ca şi cum te-aş întreba eu pe tine, de unde ştii că nu-ţi place sexul anal cu mai mult de 10 bărbaţi simultan, dacă nici măcar n-ai încercat asta.

| Zeflemitoarea a răspuns (pentru LenaCresida):

Ce ciudat! Ultima frază despre care zicea tipul că a stricat întrebarea e legată şi de Harry Potter. De ce ai menţionat doar Twilight aici?

| Dumnezău a răspuns (pentru LenaCresida):

Mai scriu si eu cateodata.Nu-s inca major.Insa,cu stilul ce-l am, pot oricand bate la cur Twilight.Nu-s nici absurd, nici autosuficient si nici vanitos, in cazul de fata.Cartile le-am citit toate patru.Sunt groaznice,personajele,in mare parte, sunt foarte vag conturate, nu au nimic care sa le scoata din starea de insipid, actiunea este mult prea liniara, spusa dintr-un pdv mult prea egocentrist si imatur - desi are Bella intre 17 si 19 ani de-a lungul cartilor, se comporta si are o atitudine de 12 - din partea protagonistei.Ce-i hilar e ca abia la "cartea" lui Jacob cat de cat se mai drege treaba si pare scrisa intr-un stil constient,nu deja blocata pe impresionat amatori intr-ale literaturii.

Nu,nu critic ideea ca a scos Meyer vampirii si varcolacii din stereotipia in care au persistat pana la Anne Rice si dincolo, ba din contra, ar fi fost chiar binevenita, daca personajele nu erau ridicole, daca aproape totul in legatura cu Twilight n-ar fi fost ridicol.Nici lipsa de naturalete din comportamentele prestabilite de vampir si varcolac nu ma deranjeaza, ca-s flexibil, literar vorbind, dar chiar nu poti face la vreo 30 de ani, cat avea ea, niste carti cat de cat decente pentru cineva ce-a trecut de cinci carti scrise sau 12 ani? Pana si Paolini scrie mai bine decat Meyer,si daca Paolini e mai bun decat tine, cu oroarea aia numita Eragon, deja e grav pentru tine, ca scriitor.

Nici Harry Potter nu-i mai breaz.Da, le-am citit si pe alea.Problema cu aceste doua serii e ca ar fi putut fi bune,prototipul era bunicel,dar cu cele doua mari "scriitoare",sandramaua sta sa se darame in cazul uneia - HP - o mai tin in viata doar fanii parca sedati,mai rai ca niste mujahedini,iar in cazul celeilalte - Twilight - e praf si pulbere inca de la inceput,tocmai pentru ca i s-a nazarit lui Meyer sa scrie,cand ea nu stie sa scrie.

In fine,daca vrei sa indrepti lucrurile,sau macar sa incerci,citesti A Song Of Ice And Fire de urgenta,desi ma tem ca te-am sfatuit prost,si-ai sa zici ca-i prea plictisitoare,sau nu e genul tau.

Plus,iti plac si surorile Bronte.Ia-ma, Odin, acum! Nu inteleg de ce pustoaicele, in general, persista in a rasfoi cu nesat mediocritati.Nu-s deloc misogin, dar daca te duci la un pustan de 12-20 de ani care mai si citeste, sunt sanse enorme sa va demoleze preferintele in materie de carti.Prea mult estrogen, fetito, prea mult. Pune mana si citeste ceva serios.

Uite, altceva..."Mantuitorul" lui Jo Nesbo, sau "Pianista" de Elfriede Jelinek.Mai iesiti din lumea voastra literara byroniana si jane austen-iana, ca-i rau.

| OmulĂla a răspuns (pentru Dumnezău):

Pare-se că îți autoconturezi portretul moral, din care vădit nu lipsesc ingeniozitatea, talentul, unicitatea, etcetera, etcetera. Văleu, îmi zboară pălăria de atâta modestie. Păi stai așa, puștiu, arată-ne și nouă creațiile tale. Nu de alta, da n-ar strica ceva bun de lecturat, ba chiar genial, după cum anunțasei. Peste poezii am aruncat un ochi, dar nu se observă decât o ușoară tentă de amator, dar ce știu eu, o fi ceva minunăție imposibil de detectat. Let us adore your masterpiece, sir!

| Dumnezău a răspuns (pentru OmulĂla):

Am zis pe vreo undeva aici, fara a folosi sarcasmul/ironia, ca as fi talentat, ingenios sau unic? Am zis doar ca pot scrie mai bine decat Stephenie Meyer.Si pun pariu ca cel putin un sfert din oricine a scris chiar si o fituica mediocra, scrie mai bine decat cucoana mormona cu fantezii vampiriste.Nu e nimic laudaros in a spune ca poti scrie mai bine decat aceasta autoare, iti trebuie doar ceva exercitiu.Si,totusi,unde am pomenit de genial, "dupa cum anuntasem" pe aici, nu-mi dau seama, ca lipseste cu desavarsire asa ceva.

Sa fac un print screen la fituicile ce le am prin caiete?

Apropo, ai uitat sa te prezinti.Adica,cine esti, numele fostului cont, pasiuni, motivul revenirii pe site, alea-alea.Pare-mi-se sau esti foarte frustrat? Nu ca ar fi rau, dar cand se trece de-un prag, cert, nu mai e foarte bine.

| OmulĂla a răspuns (pentru Dumnezău):

Ziceai tu într-o vreme că ai un stil de a scrie genial, că poți scrie capitole întregi doar privind un obiect ori ceva în genul. Amu, chiar așa de țicnit nu sunt, încât să-ți răsfoiesc sute de pagini de răspunsuri, nene, dar sigur ai zis și cred că-ți amintești și tu.
Nu exploda pe-aici, că nu trebuia s-o iei drept insultă. N-am zis că n-ai fi talentat, ba chiar aștept ceva remarcabil din partea ta. Is it that bad when curiosity takes over?

| annabountii99 a răspuns:

Jurnalul unui pusti vol. 1, 2, 3, 4, 5,6 de Jeff Kinney
Academia printeselor de Shannon Hale
Uluitorul Maurice si rozatoarele sale educate de Terry Pratchett
Caroline
Insemnarile unei pustoaice vol. 1, 2, 3 de Rachel Renee Russell
Caroline, nu stiu de cine e scrisa
Doi ani de vacanta de Jules Verne
Cossete de Victor Hugo (scriitor francez)

PS. nu e o intrebare aiurea, e printre cele mai normalewinking ma bucur ca mai citeste cineva.happy bafta!

FUNDA?