| unangeaveccoeurcasse a întrebat:

Trebuie sa fac o recenzie la o carte de un autor roman pentru romana.Nu trebuie sa fie din bibliografia scolara. Ceva idei?

3 răspunsuri:
| Nadeshiko a răspuns:

Depinde ce varsta ai si in ce clasa esti. Eu ti-as putea recomanda o multime de carti bune dar nu toate pot fi intelese cu adevarat decat dupa o anumita varsta...

| unangeaveccoeurcasse explică (pentru Nadeshiko):

A X-a...

| bogdan72 a răspuns:

Daca trebuie sa faci o recenzie, e preferabil sa incerci ceva literatura contemporana. Poti incerca Amortire de Florin Lazarescu. E vreo 20 si ceva de lei in librarie, dar e scoasa anul asta, placut de citit, si mai gasesti pe net recenzii din care te poti inspira. Plus ca nu e nici dificila, dar nici literatura de consum. Are un univers propriu, note distinctive, o integrare la un curent mai larg, dar pastreaza originalitate si e foarte bine realizata.
Uite aici un exemplu de recenzie:
http://bookaholic.ro/......rescu.html