| rock231girl a întrebat:

Trebuie sa citesc o carte scrisa de un autor roman si nu prea stiu ce.Dau funda la cele mai bune recomandari, si va rog daca se poate, autori contemporani.

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

"Aş crede în dumnezeu" de Costel Baboş.
Stai calmă, nu are legătură nici cu dumnezeu, nici cu religia.

3 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Gabriel Liiceanu – Jurnalul de la Păltiniş

| Zeflemitoarea a răspuns:

Încearcă,, Ion" de Liviu Rebreanu. Sau,, Mara" de Ioan Slavici. Şi,, În curte la Dionis" de Eliade este o carte bună.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Nu stiu, ceva din autorii roamni contemporani care sa ma fi facsinat, cel mai mult, sa zic asa, mi-au placut cartile lui Mircea Cartarescu si "exuvii" de Simona Popescu. iti pot recomanda insa carti scrise de autori romani consacrati, care mi0-au mers cu adevarat la inima:
"Elevul Dima dintr-a saptea"-MIhail Drumes
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Maitreyi"-Mircea ELiade
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Romanul adolescentului miop"-Mircea Eliade(m-a cam plictisit, nu e genul meu, dar e considerat ca fiind o carte buna pentru adolescentii tuturor timpurilor)
Alte carti bune din literatura romana, pe care nu le-am citit, dar mi-au fost recomandate, ar fi:
"invitatie la vals"-Mihail Drumes(si, de afpt, orice roman al lui Mihail Drumes)
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
romanele lui Ion Holban("O noapte care nu dovedeste nimic", "Ioana", "Jocurile Daniei")