| fetitzabunasinebuna a întrebat:

Va rog, dati`mi cateva sugestii, vreau sa citesc vara aceasta o carte, care sa`mi schimbe viata, sa ma faca sa vad lucrurile din jur altfel, sa`mi provoace interes, placere, sa`mi dezvolt imaginatia. Eu sunt genu` care nu prea citeste carti, ci prefera sa se uite la film direct. Da stiu, doar puturosii fac asta. dar pana acum nu am gasit o carte buna. Daca se poate sa`mi da`ti cateva idei. sa va spun cate ceve despre mine, poate asa va ajuta sa`mi da`ti cartea cea mai buna. Sunt fata, am 15 ani, sunt genu de persoana care pare puternica, dar plange la filme de dragoste, sau la orice este mai trist, sunt putin naiva in sensul ca am prea multa incredere`n oameni [ sincer, poate este o greseala, dar eu chiar sper ca poporu` sa se schimbe`n bine ], sunt foarte sufletista, desii cei din jur ma cred egoista, in ansamblu ..sunt un copil care abia acum intelege ce inseamna cu adevarat cuvantul " viata ". Va rog. daca stiti o carte care mi s`ar putea potrivi spuneti-mi. [ sa nu fie foarte scumpa, vreau sa`mi pastrez bani pentru mai multe chestii ]. Va multumesc din suflet ca ati citit " pomelnicul " meu!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Labirintul codependentei, Crima si pedeapsa chiar daca e cam mare lupta-te sa o termini fiindca merita, Plecarea de acasa, Nebunul autor Savatie Bastovoi, Fuga spre campul cu ciori autor Savatie Bastovoi, Reeducarea de la Aiud, Cu durere si dragoste pentru omul contemporan, Viata de familie autor Paisie aghioritul daca nici astea nu schimba ceva in tine apai imi dau palme laughing

| kteichd a răspuns:

Codul lui DaVinci, Simbolul Pierdut, Infernul, Conspiratia, Ingeri si Demoni, Fortareata Digitala

| anonim_4396 a răspuns (pentru kteichd):

Cele mai multe sunt de rit religios, codul lui davinci mie se pare o prostie conspirationista

| kteichd a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare cu parerea lui eu mi-am dat-o pe a mea happy

| ceaiuldetei a răspuns:

Ai citit atât de multe cărți încât până acum n-ai găsit o carte bună? Foarte mișto. Sunt dezamăgită de tot ce am citit până la vârsta asta, dacă o tinerică de cincisprezece ani îmi spune că n-a găsit nimic bun de citit... Să îmi fie rușine. Înseamnă că am avut în familie numai dobitoci.

Glumesc.

Nu spun să rămâi la "povești nemuritoare", dar nici la "capodoperele" care au fost scrise mai jos. Sigur, fiecare are dreptul în a își exprima părerea. Totuși, tu trebuie să te dezvolți. Și a te dezvolta, nu înseamnă a citi tot ce înseamnă știință fantastică.

În continuare, pentru un vocabular mai bogat și pentru un timp plăcut petrecut cu o carte (sau mai multe), eu îți recomand cu tot sufletul, poezii.

Încearcă: Lucian Blaga (e mai greoi), Mihai Eminescu, George Topîrceanu (are chestii vesele).

Dacă vrei altceva și nu poezii: Vladimir Nabokov, Mihai Eminescu (a avut și poezii și proză și publicistică și de toate), John Fowles, Aldous Huxley, Amos Oz, Flaubert, Maupassant, Beauvoir, Karl May, Jules Verne, Alexandre Dumas, Michel Zevaco, Rodica Ojog-Brașoveanu. Citește pestriț. Ca să te poți dezvolta. Nu te axa pe un singur subiect.

Sunt foarte multe cărți bune pe care nu le-ai citit (dar ai timp). Nu îți pot înșira aici prea multe, dar e bine să îți alegi câte ceva de aici, pentru că n-ai să întâlnești în niciunul dintre acești autor, scrieri cu împușcături, vampiri și alte drăcii.

Cultivă-te frumos și lasă romanțele și filmele și cărțile de amor, pentru că alea nu îți redau realitatea în care trăiești, iar dacă o redau (asta e pentru cele mai rare cazuri din lume) și tu vei fi dezamăgită...

Și vei fi. Pentru că viața e așa și nu altfel. Ai putea să îți întrebi și părinții despre ce cărți să citești, dar având în vedere că tu ai adresat AICI întrebarea, mă gândesc că ai tăi nu te-au ajutat prea tare. Nu vreau să ponegresc numele nimănui, vreau doar să nu mai crezi că tot ce zboară se mănâncă.

Și mică nu mai ești. Te-ai despărțit de copilărie și acum te dezvolți și te construiești și te formezi. Și asta nu se poate întâmpla cu seriile Twilight (dacă în clasă la tine, una citește seria asta, toate gâștele vin din spate, ca să le citească și ele - și așa, România e ceea ce: unde Can-Can-ul e otravă, ei consideră că e miere : ) și alte nenorociri. Cu alea rămâi într-o lume (și nu e asta) care nu îți va deschide ochii și nici mintea și nici sufletul. Lumea nu e un loc frumos unde să visezi. Așa că trebuie să lupți pentru visele tale, ca ele să își aibă locul în lumea asta.

Să nu uiți: unii oameni sunt foarte răi și extraordinar de proști și invidioși (să vezi ce mișto e să fie unul invidios pe tine că ești mai deșteaptă... imaginează-ți cât de invidios ar fi să fii și deșteaptă și frumoasă) și te vor înrăi, pentru că ei nu mai sunt buni sau nu mai știu ce înseamnă să fii bun sau pentru că nimeni n-au fost buni cu ei (sunt și oameni care n-au primit bine și frumos în viață).

Tu spui că ești naivă, dar ar trebui să deschizi ochii și să îți păstrezi dragostea pentru oameni și lume. E foarte greu să le faci pe amândouă, dar să știi că nu este imposibil.

Ai răbdare cu tine și dă-ți timp. Nu se învață toate în 24 de ore. Se învață greu și cu multă energie risipită și cu multe dezamăgiri și cu mult timp pe care-l investești și crezi că e inutil. Ai răbdare să crești mare. Ai să înțelegi mai multe.

Dacă rândurile astea îți sunt acum cu supărare, în vreo douăzeci de ani n-o să le mai vezi așa (admițând că tu ai să mă înjuri și peste cinci ani happy, înseamnă că tu te schimbi mai greu).

Să îți fie cu folos și nicio supărare. : )

| Kerli a răspuns:

Citeste carti de Isaac Asimov

| fetitzabunasinebuna explică:

Multumesc tuturor.batting eyelashes

| EuGabriela a răspuns:

Draga mea o carte nu-ti va schimba viata numai mosul de a gandi poate asa ca nu astepta asta

| fetitzabunasinebuna explică (pentru EuGabriela):

Atuncii, vreau o carte care sa`mi schimbe modul de a gandii happy. imi poti da sugestii, eu asta ti-am cerut.puppy dog eyes

| Bogdan12321 a răspuns:

1. Derren Brown - Trucuri ale mintii;
2. Joshua Foer - Memoria inteligenta.