| Vizitiul a întrebat:

Poate o carte sa-ti schimbe viata? Daca ai stii cu certitudine care este acea carte, ai citi-o?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da, iti schimba viata dar numai cartile tehnice dupa care inveti aplicatii in domeniul in care profesezi sau vrei. Iar restul, unele sunt de delectare si altele de nici un folos decat lăbăreală pentru frecangii.Si mai este o categoria de carti manipulatoare de care se folosesc numai unii, serviciile secrete, politicieni si popii să prostească fraierii să-i zeciuiasca si in final sa le-o de-a din faţă sa nu mai stea la coadă.

| Hombre a răspuns:

Ema, pai ai fost la "second hand" pana sa citesti biblia?

| EmaS a răspuns:

Da exista o Carte care mi-a schimbat viata! Aceasta Carte este Biblia.Ea m-a transformat intr-un om nou, mi-a adus bucurie si mantuire.

| EmaS a răspuns:

Hombre
Nu,am avut o educatie si principii sanatoase,dar aceasta carte mi-a schimbat modul meu de a gandi, de a actiona, de a simti cu cei ce trec prin necazuri.Mi-a schimbat ordinea prioritatilor.

Apache
| Apache a răspuns:

Depinde de persoana... daca esti usor influentabil. poate!
daca nu, nu!

| harciog a răspuns:

Rahat pe bat. Daca-ti schimba viata nu inseamna decit ca esti usor influientabil.Ce inseamna o carte scrisa? Parerea unui om.Dar in ziua de azi trebuie sa avem grija pentru ca parerile se bazeaza mai mult pe comercialitate si deci este ultraprobabil sa fie falsa.

| Klepto a răspuns:

Nu cred ca o cartea poate sa schimbe asa ceva, schimbarea vine din tine, de la tine, pentru tine.Nu te schimba o carte, dar poate sa te ajute sa faci unele schimbari in viata ta.

Depinde cum mi-ar schimba viata, doar daca ar fi carte cu Hypno Spyral care sa ma hipnotizeze, poate asa as face un 180 de grade cu viata mea.

| BebeStrumf a răspuns:

Cred ca e o suprapunere intre carte si experienta; poti sa le suprapui si sa obtii schimbarea!happyNu stim ce carte ar trebui citita,de aceea trebuie sa continuam sa citim, sa ne informam, ca sa capatam experienta.Deci e nevoie de ambele ca sa obtinem ceea ce ziceam...

| DorelSudoru a răspuns:

Nu poate doar unele pareri dar nici astea in totalitate...asta daca nu e vorba de bibliestraight face

| Necrophagist a răspuns:

E absurd sa cauti ingredientul perfect pentru supa magica,caracterul ti-e turnat deja, nu poti sa iti torni altul peste ceea ce ai si te defineste.La cat de mult as vrea sa ma schimb, daca as avea certitudinea ca ma poate face altul as reveni la acel incipit de adolescenta in care rasfoiam zilnic anticariate insa daca omul ar fi asa influentabil nu am vedea decat biblioteci cu 10 carti lucioase si atat pentru ca lectura formeaza dar niciodata nu schimba.

| miradoniz a răspuns:

hee hee da, poate, dar condiția este ca tu sa fii pregătit să te lași schimbat.Nu,dacă aș ști cu certitudine,care este aceea carte,nu aș citi-ohee hee în primul rând,îmi plac surprizelehee hee în al doilea rând,am tendința de a fi de acord cu proverbul acela budist"dacă îl întâlnești pe Budha pe drum-omoară-l".Sună violent,dar nu e-toată lumea știe ca budhiștii nu ar face rău nici unei muște. Vrea să spună că Budha cel adevărat nici nu se plimbă pe stradă,nici nu poți să îl omori. Dacă mă gândesc bine,chiar am o mulțime de cărți care s-ar putea să îmi schimbe viațahee hee dar aștept sa mă tragă de mânecahee hee aștept să nu le mai pot rezistahee hee sau, cel mult, trag câte un ochi așa prin ele din când în cândhee hee de curiozitate.

| costis a răspuns:

Cu siguranta da. Depinde insa cine a scris-o, cu ce scop, si despre cine este.

De astea la tona de Sandra Brown ce te poti astepta sa schimbe, doar ca iti incarci camera cu hartie nefolositoare.

| zăGhost a răspuns:

Cu siguranţă poate. Am citit o astfel de carte din pură întâmplare... sigur că aş mai citi una, mai ales dacă aş şti dinainte rezultatul.

| aliceinchains a răspuns:

Hmm, depinde si de personalitate. Cred ca da, iti poate schimba modul de gandire, si implicit si viata. Din carti poti invata multe, lucruri care sa te schimbe pe tine. Daca as sti cu certitudine care carte mi-ar schimba viata...da, binenteles c-as citi-o, dar...nu stiu asta.

| Agnes00 a răspuns:

Daca nu pleci pe ideea ca te va ajuta, citesti degeaba.
Am citit si eu carti motivationale: "cum sa te lasi de fumat", "cum sa ai incredere in tine", dar din pacate sunt pentru oamenii un pic mai creduli.

| urmuz a răspuns:

Da, sunt sigura că există cărţi care pot schimba viaţa unei persoane, uneori cautam dupa mijloace pentru a modifica sau a îmbunătăţi vieţile noastre şi răspunsurile pot sta într-o carte, sau s-ar putea întâmpla, chiar dacă nu avem ca obiectiv de a schimba ceva in viaţa noastră, atunci când vom începe sa citim o carte, sa întâlnim unele pasaje şi idei care sunt atât de inspirate pentru noi, incat pot schimba cu adevarat vietile noastre. Nu trebuie sa subestimam niciodata puterea unei cărţi, uneori acestea pot fi factorul decisiv care determină schimbări în existenţa noastră.

| AdinaELA a răspuns:

Buna! O carte, un film, un sfat...da, pot schimba viata.Eu nu cred in destin, ci in puterea, dorinta, vointa omului de a-si modela viata dupa bunul plac.Se spune ca fiecare om isi duce crucea(dupa cum si-o alege). Deci, omul isi construieste viata dupa cum vrea, chiar daca intervin elemente "neasteptate"(accidente, boli ect).
Daca as citi acea carte care mi-ar schimba viata? Depinde...Eu zic ca toate cartile, citite si intelese in profunzime, pot schimba intr-un fel sau altul viata, sau macar gandirea omului.Toate cartile ascund sfaturi si exepriente ale unor persoane/personaje din care putem invata multe.Trebuie doar sa le intelegem si, in primul rand, sa le citim! Bafta!

| Brittanie a răspuns:

Buna! Eu cred ca exista o carte care iti poate schimba viata dar depinde de personalitate.Da, as citi-o dar m-ar interesa in ce vrea sa ma schimbe si de ce. Fundita?

| PsychoDreamer a răspuns:

"Puterea extraordinară a subconştientului tău" de Joseph Murphy. Cartea care a lasat o amprenta importanta asupra vietii melea. Mi-a insuflat incredere si puterea de a reusi. Dupa ce am preluat tot ce e mai bun din ea, chiar ma simt alt om, cu un interior mult mai luminat si mult mai echilibrat. Am capatat echilibru cu Divinitatea si ma simt fericit. Simt ca pot muta muntii, si tot mai mult ma conving in asta. Obtin orice-mi doresc si sunt fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ca m-a schimbat, insa personal ma simt mai implinit ca am citit Iliada si Odiseea! Imi place sa stiu cat mai multe din domeniul asta oricum!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vizitiule? biblia daca o citesti iti va schimba viata.problema e; ca toti vor spune ca esti prost,ca nu gandesti, cand tu singur vei vedea ca toate schimbarile sant in bine, si de fapt e tocmai invers.de ce? fiindca genul asta de intelepciune careia ei chiar si tu ii spuneti prostie, ingenuncheaza si face de ras intelepciunea omeneasca ridcandu-se mult deasupra.

| AndreeaM303 a răspuns:

Eu personal, cred ca poate avea o mare influenta asupra vietii tale.Adica asupra modului tau de gandire.Te poate face sa te schimbi, sau sa dai importanta mai mare unor lucruri pe care tu le vedeai mult prea nesemnificative.
Eu clar a citi-o, daca mi-ar schimba viata in mai bine.

| nedeasorin a răspuns:

Da, cred ca o carte poate sa-ti schimbe viata sau cel putin modul de viata. In mod sigur as citi orice carte daca as sti ca ar putea sa-mi schimbe viata IN BINE. Cert este ca am citit carti care mi-au schimbat modul de viata desi nu stiam de la inceput ca o vor face.