| ferar12 a întrebat:

Buna ziua.
Am o intrebare.
Am o profesoara de la facultate ce se crede cea mai buna la Romana.
Ea asta zi a zis " aceste planuri sunt folosite in 5 grupuri"...
Este corect gramatical de curiozitate?
Poate eu sunt prost

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Corect! Tu nu prea stii gramatica. "la Romana"! Daca era pe strada Romana te intelegeam de ce a i scris cu "R". Fiind vorba de limba romana se scrie cu litera mica. " aceste planuri..." Glimelele se lipesc de litera ce o preced sau urmeaza. Adica asa "aceste planuri...". Mai mult, cele trei puncte se pun inainte de ghilimele si nu dupa. "Este corect gramatical de curiozitate?" s-ar fi scris asa: Este corect gramatical? De curiozitate. Dupa ultima propozitie trebuia sa pui punct.

| ferar12 explică (pentru Salontanul):

Scuse ca ti spun. Este corect sa spui 5 grupuri de planuri... eu zic ca este total gresit. Asa ca eu zic ca este corect spus aceste planuri se folosesc in 5 grupe

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am crezut ca este vorba de grupuri de lucru si era corect! Daca o spui asa, depinde si de context. Daca este grup de lucru pluralul va fi grupuri. Daca este o grupa de lucru pluralul va fi grupe. Daca planurile sunt grupate atunci pluralul va fi grupuri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Era gresit daca zicea aceste planuri este folosite in 5 grupuri, dar ea a pronuntat corect, aceste planuri sunt folosite deoarece sunt mai multe planuri.

| ferar12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cumva era corect spus grupe in loc de grupuri?

| Catrice a răspuns:

Pai da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu care consideri ca ar fi fost varianta corecta, daca ceea ce ne-ai prezentat e gresit?

| Mopmop a răspuns:

Acordul subiectului cu predicatul. Da, este corect.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Da, este corect

| ejymas a răspuns:

Este corect