| izabela1234 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc? Mentionez ca am 19 ani.

17 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mituri si legende; astfel te poti desprinde in mod constient de absurdul religiilor

| MrHelp a răspuns:

Inferno - Dan Brown
Volumele Game of Thrones
Inainte sa te cunosc - Jojo Moyes
Insomnii - Irina Binder

| izabela1234 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Multumesc!

| Nemessys a răspuns:

Biblia.
Te ajuta la ORICE IN VIATA!
#sarcasm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fortareata digitala.

| FaraNumePls a răspuns:

Pai încercă :
Codul lui Da Vinci
Divergent
Comoara templierilor
Camera de chihlimbar
Jocurile foamei
Funda? rolling on the floor

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Lumea vazuta de Bob. Este o carte despre prietenia dintre un barbat fost consumator de droguri si o pisica vagaboanda. Datorita gandurilor omenesti pe care le are James acesta pune la indoiala loialitatea pisici sale, crezandu-l ca il va abandona atunci cand acesta este internat in spital, iar Bob ramane cu o prietena de a sa. Insa Bob in comparatie de oameni nu tine la lucrurile materiale si isi iubeste stapanul, chiar daca nu ii poate oferi prea multe.

Parerea mea: este foarte frumoasa cartea, eu m-am regasit in carte ca James, punand la indoiala prieteniile pe care le am, insa am invatat de acolo ca trebuie sa pretuiesc ce am azi si sa nu ma gandesc la viitor. Poate ca maine eu nu o sa mai fiu sau unul din prietenii mei de aceea trebuie sa las indoielile la o parte. Nu trebuie sa iti cauti prieteni cu bani, adevarata prietenie vine de la persoana care iti zice o vorba buna la momentul potrivit chiar daca e la sute de km distanta fata de tine, chiar daca stati pe o banca in parc si nu in PUB-uri, Cafenele sau mai stiu eu ce. Trebuie sa invatam sa ne pretuim unul pe altul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dincolo de Bine si de Rau; Ecce Homo; Asa grait-a Zarathustra; Genealogia moralei; V.A.L.I.S.; Substanta M.

| farfuriaverdex a răspuns:

Shogun de James Clavell, Gervaise de Emile Zola, sunt carti pe care le-am citit la varsta ta happy

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Nemessys):

Ai vrut sa fii sarcastic cu un lucru adevarat? E ca si cand as spune ca e toamna, apoi as rade. N-ar semnifica nimic.

| Nemessys a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Da am fost sarcastic. SI NU, LUCRUL ALA NU ESTE ADEVARAT!
In comparatie cu o carte de antreprenor, sau cunoastere de sine, imbogatire a vocabularului etc. Lectii de viata. orice altceva. Astea te ajuta, nu biblia.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Nemessys):

happy Ai citit vreo carte de antreprenoriat sau dezvoltare personala? A schimbat ceva in conceptiile tale? Dar Biblia?

| Nemessys a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Daca tot esti tu asa sigur pe tine, atunci ia zi, cu ce te-a ajutat biblia pe tine? Nu este o mare diferenta dintre biblie si o carte cu povesti?
Si nu, nu am citit carti despre atreprenoriat pentru ca nu ma intereseaza domeniul. Am dat doar un exemplu. Dar totusi, ca sa devii antreprenoriat sau psiholog sau doctor, trebuie sa citesti biblia? Cat la % te ajuta aia in aceste meserii? Sau cat la % te ajuta in viata in comparatie cu cartile de psihologie? happy (bine. nu toate. unele le citesti ca asa vrei tu).

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Nemessys):

laughing Atunci hai sa citim reviste despre cum e sapatul pe santier. Tu te referi ca numai o carte din domeniul meseriei pe care vrei s-o practici e utila? Desfiintezi toate celelalte, nu cred ca asta vrei sa faci.
De ce afirmi ceva daca n-ai nicio baza reala? :/ N-ai citit nici carti pentru dezvoltare personala, nici Biblia (cred ca nici alt gen de carti, sincer sa fiu) si totusi categorisesti.
Biblia m-a ajutat mult in dezvoltarea spirituala, ca om, ca suflet, m-a ajutat sa inteleg lucruri din lumea in care traim si nu numai. Pe langa dezvoltarea spirituala, iti asigura si ceva cultura generala. Sau n-ati discutat niciodata despre teme din Biblie la scoala? Si nu, nu ma refer la ora de religie. Nu te-ai simtit putin strain de subiect?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mentionez ca n-ai zis ce gen iti place

| izabela1234 explică (pentru anonim_4396):

Nu am un anume gen preferat.

| SHINeeTaemin a răspuns:

Trilogia Chimie perfecta de Simone Elkeles este absolut superba

Ugly love si Hopeless de Colleen Hoveer