| Reeve a întrebat:

Bună ziua!
Sunt un autor debutant și doresc să îmi public cartea, pe care chiar ieri am reușit să o termin. Problema este următoarea. Se poate publica aceeași carte la două edituri diferite? Este o problemă?

4 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Depinde de contractul cu editura. Daca in contract nu se stipulează exclusivitate, da

| ioana748 a răspuns:

Daca platiti editarea nu este nici o problema.
Nu cred ca aveti contract de exclusivitate cu vre o editura.

| adryang78 a răspuns:

În primul rând, felicitări!
În privința publicării, depinde de felul în care este încheiat contractul cu prima editură. Citește-l cu atenție și vezi care sunt condițiile trecute în contract. Dacă nu există niciun articol care să interzică asta, poți publica și la altă editură.
Succes!
P.S. Cum se numește cartea și care este subiectul? happy

| norisorulpufos a răspuns:

Nu are sens.
Doar după ce epuizezi tirajul la prima editura te poți duce la alta.