| DarkShina5566 a întrebat:

Cand spuneti literatura clasica, la ce fel de opere va ganditi? Da-ti-mi exemple romanesti sau straine. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Într-o vreme nu-mi plăceau clasicele. Apoi am crescut şi am zis să le dau o şansă. Mă consider un cititor complet: acum citesc orice îmi pică în mână...cred că până nu treci pragul prejudecăţilor nu eşti un cititor cu adevărat devotat literaturii.

Oricum...mă gândesc la Surorile Brontem şi la Tolstoi şi Dostoievsky şi la James Clavell şi Margaret Mitchell şi Jane Austen, la Liviu Rebreanu şi Preda, la Dickens sau la Hugo

2 răspunsuri:
| FashionKitty a răspuns:

Am gasit acestea pe un site:
Sec. XIX - XX :
Literatura engleza / americana:
1. Prabusirea casei Usher si alte povestiri de Edgar Allan Poe (engleza, romana 20 lei)
2. Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde (engleza, romana 11 lei)
3. La rascruce de vanturi - Emily Bronte (engleza, romana 20 lei)
4. Jane Eyre - Charlotte Bronte (engleza, romana 20 lei)
5. Mandrie si prejudecata - Jane Austen (engleza, romana 20 lei)
6. Ratiune si simtire - Jane Austen (engleza, romana 20 lei)
7. Emma - Jane Austen (engleza)
8. Marile sperante - Charles Dickens (engleza, romana 20 lei)
9. Casa umbrelor - Charles Dickens (engleza)
10. Poveste de Craciun - Charles Dickens (engleza)
11 Tess d'Urberville - Thomas Hardy (engleza, romana 20 lei)
12. Jude nestiutul - Thomas Hardy (engleza, romana 30 lei)
13. Balciul desartaciunilor - William Makepeace Thackeray (engleza)
14. Inima intunericului - Joseph Conrad (engleza)
15. Moby Dick - Herman Melville (engleza)
16. Litera stacojie - Nathaniel Hawthorne (engleza, romana 20 lei)
17. Ambasadorii - Henry James (engleza)
18. Ulise - James Joyce (engleza)
19. Orlando - Virginia Woolf (engleza - online)
20. Amantul doamnei Chatterley – D. H. Lawrence (engleza - online)
21. Femei indragostite - D.H. Lawrence (engleza)
22. Peter Pan - J. M. Barrie (engleza)
23. Alice in tara minunilor - Lewis Carroll (romana, engleza)
24. Aventurile lui Huckleberry Finn - Mark Twain (engleza)
Sincer eu nu sunt fana literaturii clasice dar sunt multe carti frumoase. Poti incerca si acele 2 colectii de la Adevarul cu "100 de carti de citit intr-o viata" (parca asa se numeau). Eu momentan citesc Bucuria vietii, de Irving Stone, e superba happy

| aida009 a răspuns:

Iti dau cateva exemple de scriitori clasici: Balzac, Dostoievski, Tolvstoi, Flaubert, Mircea Eliade, Marin Preda etc.