| RuxandraBianca a întrebat:

Care credeti ca e cea mai buna carte a lui mircea eliade despre religie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea mai buna este Istoria credințelor și ideilor religioase.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca excludem lucrarile stiintifice, gen Istoria religiilor, cel mai mult mi-a placut adunarea de texte sub numele ' ARTA de a Muri". Acolo sunt atatea pilde religioase adunate din toate religiile si care in final ne invata Arta de a Trai.

| wolder a răspuns:

De ce sa citesti despre religie?
adureala totala.
citeste ceva ce-ti foloseste de la ELIADE
precum cartile de dragoste: nunta in cer

maitreyi

sau filozofia de la el

| vangaelis a răspuns:

Sacrul si profanul si Istoria credintelor și ideilor religioase

| bogdan72 a răspuns:

Din punct de vedere stiintific, este Istoria credintelor si ideilor religioase cu siguranta. Daca intrebi pentru ca vrei sa citesti tu, neavand cunostinte temeinice de istoria religiilor, s-ar preta mult mai bine Nostalgia originlar si Sacrul si profanul.

| tiaRa12 a răspuns:

Istoria credintelor si ideilor religioase!