| ralluca15lp a întrebat:

Care e diferenta dintre basm popular si basm cult?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| MadalinaElly a răspuns:

Buna,basmul popular nu are un autor cunoscut, iar balada culta se deosebeste prin faptul ca are un autor cunoscut, personajele sunt prezentate in anti-teza, si se foloseste figuri de stil complexe :* sper ca ai inteles happy

| Anonimgirltpu a răspuns:

Basmul popular nu are autor, e o poveste luata din popor, pe cand basmul cult are autor, fiind scris de cineva anume.

| mariutza21 a răspuns:

Basmul popular este transmis prin viu grai, are autor necunoscut, iar cel cult are autor cunoscut, si in intamplare personajele sunt descrise in antiteza!

| Outremer a răspuns:

Basmul popular nu are un autor. E luat din popor care l-a reprodus din generaţie în generaţie, uneori pierzându-se detalii, înlocuindu-se cu altele. Are o tentă mai tradiţională.
Basmul cult e exact opusul.

| alexa88 a răspuns:

Basmul cult are autor iar cel popular nu are autor cunoscut.

| faringosept a răspuns:

Basmul popular nu are autor cunoscut, el fiind transmis prin viu grai din generatie in generatie
Basmul cult are autor cunoscut.