| DulcePaSsion a întrebat:

Ajutati`ma si pe mine. Tinerete fara batranete si viata fara de moarte este basm popular sau basm cult?

Răspuns Câştigător
| TiMan a răspuns:

Este scris de Petre Ispirescu DAR a fost transmis dinaintea lui prin viu grai. Poate fi considerat si cult dar cel mai probabil e popular.

5 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Popular

| TeoPT a răspuns:

E popular toata ziua. straight face Mai invatati si voi romana.

| Adelinesmile a răspuns:

Cult

| bembema a răspuns:

Este basm popular chiar daca are un autor, petre ispirescu, acesta la cules si la publicat, pana la petre ispirescu acest basm a fost transmis prin "viu grai". el doar la publicat, nu este creatia sa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest basm este o creatie literara a marelui povestitor Petre Ispirescu; incadrarea te las pe tine sa o faci...