| AvalohAlyn a întrebat:

Care este cartea care ti-a schimbat modul de a privi viata si lucrurile, care ti-a schimbat modul de a gandi?happy Aveti o asa carte?

24 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu am. Modul în care privesc eu lucrurile s-a format pe urma vieții pe care am avut-o, întrebărilor pe care mi le-am pus și sentimentelor pe care le-am avut.

| Theo94 a răspuns:

Asul de pica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe culmile disperarii de Emil Cioran, foarte buna cartea, dar, nu oricine poate sa o inteleaga, eu am citit-o de doua ori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

:3 Cartea e genială. Cred că e o carte care schimbă multe în viața unui simplu lector.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu obisnuiesc sa citesc din pacate, dar, cand o fac am grija sa citesc ceva bun.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Nu am o carte care mi-a schimbat modul de a gandi, insa mi-a placut foarte mult cimitirul animalelor stephen king

| Salahadin73 a răspuns:

How to live with a big penis (o carte foarte buna)

| Scherimuvi a răspuns:

Iluminatii - Pierre-Andre Taguieff.
Cine sunt illuminati? - Lindsay Porter
Crimă și pedeapsă - Fiodor Dostoevski.
Illuminati 2
Societati secrete. Mit, putere si adevar - Klaus-Rudiger Mai
In general, toate cartile pe care le citesti si contin un mesaj care-ti capteaza atentia iti schimba modul de gandire.

| Darr1u5 a răspuns:

Biblia - singura carte care are putere sa transforme vietiwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darr1u5):

Aia nu e carte, e o modalitate de manipulare in masa, de a te face sa crezi intr-un Dumnezeu fals, Divinitatea este cu totul altceva si mult mai greu de inteles.

| Darr1u5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Manipulare in masa...ok. Eu nu vreau sa am contradictii, nu imi place. Daca ar fi sa vorbim fata in fata ar fi altceva, asa eu nu mai zic nimic.

Dar vei vedea tu si intr-o zi o sa iti para rau ca nu ai crezut biblia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darr1u5):

Nici nu ai ce contradictii sa aduci in discutie pentru ca esti limitat, tu accepti mancarea care ti se da, ca un catel, dar nu pui intrebarea de unde vine mancarea aia, cine a fabricat-o, etc. Deja tu ti-ai pus limite, ''ba de aici nu mai merg, atat ma intind pana la biblie'' asta e si interesul lor, sa nu afli adevarul. Din cate vad, face parte dintr-o secta, cu voi e greu sa se inteleaga omul.

| Darr1u5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e greu sa ne intelegem. Doar ca e o diferenta intre noi(mare). Atata tot. Eu am mai vorbit cu altii pe acest site, in categoria Religie. Dar am vazut ca cei care nu cred biblia sunt atei.

Urmareste te rog acest video:
https://www.youtube.com/watch?v=hbXCYdyoE8M

Eu sunt dispus sa raspund la orice intrebare imi pui. Nu sunt limitat, si vreau sa spun ca stiu adevarul, am aflat Adevarul si as vrea ca si voi sa il aflati, dar stapanul vostru nu vrea sa il aflati ci sa stati in minciuna, pentru ca el este tatal minciunii.

De ce nu iti place biblia, pentru ca condamna pacatul? Iti place sa traiesti in nelegiuiri? Da...normal...mai este unul caruia ii place pacatul si in urma moartea si el vrea ca oamenii sa implineasca dorinetele lui. Insa toti care fac voia diavolului, intr-o zi vor arde impreuna cu el.

Astept intrebari!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Darr1u5):

Nu am nici o intrebare pentru tine, tu ar trebui sa iti pui intrebari, nu ajungem nicaieri, nu ai urechi sa auzi si ochi sa vezi, te-ai legat la ochi si nu vrei sa gasesti adevarul, si uite cum ma faci sa ma repet, ceea ce urasc din toata inima, Dumnezeu se afla sub masca adevarului, ca sa il gasesti trebuie sa sapi mult mai adanc decat atat, dar tu nu intelegi limba romana, si nici nu asculti, nici nu mergi pe firul discutiei, mai esti si ignorant pe deasupra, dar stai, asa te-a invatat biblia. Discutia noastra se incheie aici.

| AnniaAKN a răspuns (pentru Darr1u5):

Acesta este adevarul, din Biblie o sa primim cea mai mare invatatura, cine nu crede ar trebui sa inceapa sa creada pentru ca nu e inca prea tarziu, dar o sa fie.Imi place mult videoclipul cu marturisirea.

| Eduaard a răspuns:

Biblia.

| AnniaAKN a răspuns:

Calea luptatorului pasnic, e cea mai potrivita carte, trebuie doar sa intelegi mesajul pe care il transmite, e una dintre putinele carti pe care nu-mi pare rau ca mi-am pierdut din timp citind-o.

| Hemera a răspuns:

"Travesti" de Mircea Cartarescu e o carte impresionanta pe care as recomanda-o oricui.Nu neaparat fiindca mi-ari fi schimbat viata, ci lumina in care e pus personajul proncipal fiind ceva in care se regasesc multi.

| KittyKernel a răspuns:

Asta depinde de tine.Mie nu mi s-a intamplat.Trebuie sa fie o carte extraordinara ca sa imi scimbe modeul de a gandi. tongue

| Andreii83 a răspuns:

Da,am.Secretul mulțumirii. M.a făcut să privesc viața altfel.M.a ajutat să găsesc un motiv pentru care a fi mulțumit în fiecare situație. Este o carte care te face să te gândești puțin la viața ta..multor oameni poate le lipsesc organe sau au alte probleme de sănătate și ar fi mulțumiți să fie perfect sănătoși, iar tu nu ești mulțumit că nu ai nu știu ce telefon..sau nu știu ce lucru de care poate nici nu ai foarte nevoie.Deci,încearcă să fii mereu mulțumit! Citește această carte.Ți.o recomand.

| Andreii83 a răspuns:

Da,am.Secretul mulțumirii. M.a făcut să privesc viața altfel.M.a ajutat să găsesc un motiv pentru care a fi mulțumit în fiecare situație. Este o carte care te face să te gândești puțin la viața ta..multor oameni poate le lipsesc organe sau au alte probleme de sănătate și ar fi mulțumiți să fie perfect sănătoși, iar tu nu ești mulțumit că nu ai nu știu ce telefon..sau nu știu ce lucru de care poate nici nu ai foarte nevoie.Deci,încearcă să fii mereu mulțumit! Citește această carte.Ți.o recomand. i

| Nițu_Adrian_2001 a răspuns:

Baltagul este cartea mea preferata

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Nițu_Adrian_2001):

e ultima carte pe care ai citit-o pentru ca treci pe a 8a, asa-i?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru Nițu_Adrian_2001):

"calea magului" de deepak chopra