| Dismally a întrebat:

Care este cea mai buna carte SF pe care ati citit-o pana acum?

13 răspunsuri:
| Euraspund033 a răspuns:

Percy Jackson si toate seriile care urmeaza laughing)

| danbnz a răspuns:

Dune - Frank Herbert

| Dismally explică (pentru Euraspund033):

Nu am auzit pana acum de Percy Jackson happy

| Dismally explică (pentru danbnz):

Am si eu in plan sa citesc seria Dune, desi e cam maricica am auzit doar lucruri bune despre ea.

| bwb a răspuns:

George R. R. Martin... Regii nisipurilor (1981), este una din povestirile fascinante, care rezista in topul SF-urilor din anii 80! (atentie veti fi afectati emotional!)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt de parere ca 2 serii, respectiv Fundatia - Isaac Asimov si Dune - Frank Herbert.

| Catrice a răspuns (pentru Dismally):

Poate pentru ca nu e SF, e fantasy.

| danbnz a răspuns (pentru Dismally):

Intr-adevar, seria Dune e destul de mare, dar daca-ti place stilul si povestea...
Ia-o incet, cu timpul o sa le dai gata pe toate!

| Romanul86 a răspuns:

20.000 de leghe sub mări de Jules Verne.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Dune
o fi mare, DAR MERITA!

| IgnatVictor a răspuns:

Sincer, n-am citit mult SF la viata mea, dar preferata mea a fost seria de carti "Tunele", scrisa de Roderick Gordon & Brian Williamns.
Mai pe scurt: "Will Burrows este un baiat de paisprazece ani, care locuieste in Londra. Are putine lucruri in comun cu restul familiei sale, cu exceptia pasiunii mistuitoare pentru sapaturi, pe care o impartaseste cu tatal sau. Cand acesta dispare brusc, intr-un tunel necunoscut, Will decide sa investigheze disparitia tatalui sau, impreuna cu prietenul lui, Chester. Curand se trezesc in adancul pamantului, unde descopera un secret intunecat si infricosator, un secret care i-ar putea costa chiar viata"
Citatul l-am luat de pe spatele cartii. Este superba. Recomand. Este bine scrisa si actiunea curge perfect printre descrierile artistice.

| Raven a răspuns (pentru bwb):

Mie Regii nisipurilor mi s-a părut mai degrabă horror decât SF.

| Raven a răspuns:

Am citit SF la greu, tot ce a apărut la Nemira în colecția Nautilus încă din anii '90, sunt multe titluri ți nu știu dacă pot alege, mi s-au părut bune și Dune, și Jocul lui Ender, Vorbitor în numele morților și Xenocid (Orson Scott Card), Neuromantul-William Gibson, Infanteria stelară-Robert A. Heinlein, Operațiunea Haos-Poul Anderson, Caverne de oțel, Soarele gol și Roboții de pe Aurora-Isaac Asimov ori Unde cândva suave păsări cântătoare...-Kate Wilhelm. Până și în cadrul SF-ului există subspecii-space opera, cyberpunk, steampunk, hard, trebuie să încerci mai multe până descoperi ce îți place