| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai frumoasă carte pe care ați citit-o până acum?

Răspuns Câştigător
| moldova7 a răspuns:

As putea să-ți spun care sunt cele mai bune și interesante 2 cărți pe care le-am citit. Biblia și limbajul trupului happy

| JicaContra a răspuns (pentru moldova7):

A spus frumoasa, NU interesanta
biblia e intr-adevar interesanta, dar nu e frumoasa nici macar vag, e plina de "pilde" cu toate tipurile de pacate posibile, iar asta nu e frumos in nici un fel

| DonGiani a răspuns (pentru JicaContra):

Dacă ai fi citit răspunsul meu in loc sa te faci ca îl citești nu ai mai fi avut acest comentariu.

| JicaContra a răspuns (pentru DonGiani):

Lal, daca nu ai avea numai tarate religioase intre urechi...

| DonGiani a răspuns (pentru JicaContra):

Dragul meu prieten amuzant, eu ma bucur ca am ‘târâte religioase’ in cap, măcar am ceva spre deosebire de alțiiwinking Eu nu am șters nici un răspuns. Răspunsul a fost declarat câștigător și a fost mutat in partea de sus a pagini happy Nu meritai sa îmi pierd timpul cu tine, dar ai noroc ca azi sunt binedispus și am vrut sa îți explic. Oricum, ești amuzant laughing Salut.

| JicaContra a răspuns (pentru DonGiani):

Am observat si modificat... deh, se mai intampla tongue
in orice caz, nu inseamna ca scapi tongue
pentru tine se pare ca e un compliment, pentru mine te afunzi si mai mult sa fi mandru ca ai tarate intre urechi
felicitari!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Și eu am tărâțe din acelea. Și mă bucur că măcar nu e gol.

| DonGiani a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu îți bate capul, nu merita happy

| anonim_4396 explică (pentru DonGiani):

Nu merită, dar e amuzant.

| DonGiani a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta așa este happy

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Saracutii de voi, oropsiti si amarati, sunteti mandrii de tarate si va comparati cu prostii, mai exact, ca la olimpiada alternativa, chiar daca, castigi tot retardat ramai

tine-ti-o tot asa, preotii si biserica abia asteapta sa faca bani de pe urma voastra!

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Da, nu-s nici eu de acord cu unele chestii, cu făcutul banilor de pe urma enoriașilor pentru interese personale. Dacă ai știi mai multe despre mine, ai știi că n-am nicio treabă cu statul în privința credinței mele în Dumnezeu. Eu cred că Biserica nu e o instituție sub stăpânirea Statului. Ea este vie, e formată din oamenii care Îl iubesc cu adevărat pe Dumnezeu și nu din betoane. Oamenii nu cunosc sensul real al cuvântului Biserică. De aceea o blamează.
Sfatul meu personal pentru tine e să cunoști un pic omul și pe urmă să bați în tastatură.
P.s. Ti-ai pus numele JicaContra pentru că ești mereu contra? Nu vreau să fiu rea, dar așa se pare.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, sunt contra cand un lucru ma deranjeaza
insa din pacate in cazul asta se aplica
faza e simpla, nu, biserica nu e o institutie a statului, asta nu inseamna ca nu e corupta si lacoma dupa putere pana la D-zeu

exempul te loveste efectiv in fata, am fost in Arad acum cativa ani, toate ponosite si vechi (ce iti aruncai privirea pe strazi) aproape nimic, cat de cat renovat, nici macar teatru din mijlocul centrului... in afara de catedrala, care arata ABSOLUT NOUA

si nici macar asta nu e exemplul cel mai maret, ci catedrala "mantuirii" neamului in care s-au bagat sute de milioane de euro, iar in spitale pacientii vin cu, consumabile medicale de acasa ca spitalul nu isi permite nimic

poate ca sunt oameni care cred in D-zeu, NU COTEST ASTA, insa biserica in sine nu numai ca este, dar URLA DIN TOTI BOJOCII CA...
ESTE O AFACERE!

asa ca eu unul nu am cum sa cred in ea si sa nu o blamez de cate ori o prind, pentru ca SI EU CRED IN D-ZEU, dar NU CRED IN BISERICA, nici macar putin, pentru ca NU POT AVEA CREDINTA INTR-O AFACERE!

38 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Am intrat doar ca sa vad citi au inclus si biblia la raspuns. @JicaContra - U ma maaaan! INca e bine... si ca sa raspund la subiect, cu posibilitatea sa ma insel, nu pot sa raspund una singura, ci musai doua - povestile fratilor Grimm si "20.000 de leghe sub mari" a lui J. Verne. Si "Lumea inelara" a lui Larry Niven. E dura intrebarea asta.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dură întrebarea? big grin

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Dura nu, doar ca nu imi vine sa cred cat de multi nu sunt in stare sa percuteze cuvantul "frumos" si in confunda cu "bun" sau "interesant"

| sabin89 a răspuns:

Forsyte saga

| StrongHeart a răspuns:

Sincer,cartile copilariei pentru ca ai imaginatie bogata cand esti mic.In cazul meu primele 4 volume din Harry Potter au fost magice.

| JicaContra a răspuns:

Defineste "frumoasa"
cea mai BUNA a fost Frank Herbert - Dune
dar NUMAI FRUMOASA NU A FOST!

totusi, sper ca nu imi spui cat de frumoasa era fizic, cu coperti rozbonbon si funda in picatele rozmarin

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Mă refer care te-a impresionat într-un mod deosebit, care te-a facut să gândești (ăsta e scopul cărților) și, de ce nu, care ți-a schimbat viața.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus "frumoasa" asta inseamna de obicei ce iti inspira pur si simplu frumusete

inca odata, cartea care m-a impresionat cu adevarat a fost Frank Herbert - Dune (si restul seriei)
Baiatul cu Pijamale in Dungi e foarte impresionanta, dar nu mi-a schimbat viata, in schimb Dune, m-a facut sa ma gandesc din niste puncte de vedere de care nu credeam ca sunt capabil

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Da, termenul folosit nu e tocmai potrivit, dar ai înțeles până la urmă pentru că am explicat. Hai să ne calmăm!winking

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt FOARTE calm
https://www.youtube.com/watch?v=aYdOD6wo7CE
doar incerc sa fiu... elocvent :P... :D

| Cameliapantiru a răspuns:

La răscruce de vânturi- Emily Bronte

| Clytia a răspuns:

"Anna Karenina", "Marile Speranțe", "La răscruce de vânturi", "Lumina dintre oceane" - cred că sunt cărțile care au avut cel mai mare impact asupra mea până acum.

| VictorJulien a răspuns:

Singur pe lume-Hector Malot

| anonim_4396 explică (pentru VictorJulien):

Superbă și tristă...

| Onisim10 a răspuns:

Biblia, este cea mai buna si interesanta carte de care am auzit pana acum.

| JicaContra a răspuns (pentru Onisim10):

A intrebat "frumoasa" NU "interesanta"
biblia numai frumoasa NU e, e plina de blesteme, morti, raniti, TORTURA, ucideri, etc.

| Onisim10 a răspuns (pentru JicaContra):

Biblia, este cea mai frumoasa carte existenta.

| JicaContra a răspuns (pentru Onisim10):

Esti dus! tongue

| Swetlly122 a răspuns:

Vagabondul milionar. Recomand

| Navzharah a răspuns:

Persuasiunea mascata.

| LikeARollingStone a răspuns (pentru Navzharah):

E buna, buna? O recomanzi?

| moldova7 a răspuns:

Cartile lui Osho, una mai frumoasa ca alta (dar nu alea publicate in Ro ca sunt taiate. compilatii cu afirmatii scoase din context si asamblate dupa cum au avut ei chef- ci pdf-urile originale in Engleza )

| sstirbeiu a răspuns:

Povestea Faridei, Băiatul cu pijamale în dungi și Rugăciune pentru Cernobîl.

| anonim_4396 explică (pentru sstirbeiu):

Băiatul cu pijamale în dungi - extraordinară!

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

"Băiatul cu pijamale în dungi" hai SYKTIR BRE, extraordinara sunt de acord ca a fost pana sus de tot

DAR FRUMOASA... HAI SYKTIR BRE... A FOST IMPUTITA
ABSOLUT IMPUTITA!

| JicaContra a răspuns (pentru sstirbeiu):

"Băiatul cu pijamale în dungi" hai SYKTIR BRE, extraordinara sunt de acord ca a fost pana sus de tot

DAR FRUMOASA... HAI SYKTIR (si tie) BRE... A FOST IMPUTITA
ABSOLUT IMPUTITA!