| Magpie a întrebat:

Care este echivalentul în limba Română pentru numele William?

Răspuns Câştigător
| Nelucojoc a răspuns:

In Banat si in Ardeal le spunea "Vili", in limba romana... Acuma daca tu gasesti prin vreun buletin asa ceva... spor!

4 răspunsuri:
| Anitta97 a răspuns:

Iulian cred happy
Numele de baiat William este de origine germanica veche si deriva din cuvintele de origine germanica "wil" care are semnificatia de vointa, dorinta si "helm" care are semnificatia de casca, protectie.

| Magpie explică (pentru Anitta97):

Iulian ar fi echivalentul pentru Julien

| FlosKa a răspuns:

Echivalentul în limba română pentru numele "William" este "Ionel" sau "Iancu".

| TheGentleman a răspuns (pentru FlosKa):

Și John/Johnny ce echivalent are? laughing