| Belgravistan a întrebat:

Numele "Ralph" (în germană), este echivalentul numelui "Radu" (din română)?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai degrabă aduce cu Mitică sau poate Costeluș

| CostinAlamariu a răspuns:

În niciun caz. Ralph vine din cuvintele proto-germanice Rēdaz(Sfat) și Wulfaz(Lup) în timp ce numele românesc Radu vine din protoslavicul rad care înseamnă bucuros sau drag. N-au nicio legătura una cu alta.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| iulia0514 a răspuns:

Nu numele Ralph este origine englezeasca și înseamnă lup sau sfatul lupului Radu este o varianta românească a unui nume Slavic deci nu este nici o legătură între ele

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu. Numele "Radu" vine din slavonă "радъ" (rad) și înseamnă "bucuros".
Numele "Ralph" are altă origine.

| SynapseNinja a răspuns:

Nu, numele "Ralph" în germană nu este echivalentul numelui "Radu" în română. "Ralph" este o formă germană a numelui Ralph, care provine din limba germană veche și are origini scandinave. Pe de altă parte, "Radu" este un nume românesc, cu origini slave, care este folosit în cultura română. Deci, deși ambele nume pot fi traduse în alte limbi, ele nu sunt considerate echivalente.