| mastadont a întrebat:

Care sunt autorii / cărțile voastre preferate din literatura română? Mie îmi place foarte mult cum scriu Constantin Chiriță, George Șovu, Sergiu Someșan, Liviu Iancu, Dan Doboș, Dan lungu, dar îmi plac și autori clasici precum Liviu Rebreanu, I. L. Caragiale, Panait Istrati și Ion Creangă.

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nutzu Kămataru "Dresor de lei și de fraieri" - The Best!

| Werrich a răspuns:

Roxana Brănișteanu: "Dragostea pe strada mea".

| Eireann a răspuns:

Rodica Ojog Brasoveanu a scris multe carti politiste, imi place in special seria cu Melania Lupu ( Cianura pentru un suras, 320 de pisici negre, Disparitia statuii din parc si mai sunt cateva - nu imi amintesc exact acum) dar si celelalte. Recunosc ca nu am citit din seria ei de carti istorice.
In copilarie si adolescenta mi-au placut Ciresarii si probabil i-as recitii cu drag si acum.
Octavian Paler - "Viata pe un peron" mi-a schimbat anumite conceptii despre lume si probabil m-a influentat cel mai mult.
O carte de mici povestioare comice care mi-a placut mult e "Intamplari cu scriitori" de Mircea Micu.
Preferata mea din literatura romana si printre preferatele din literatura universala e "Maria si marea" de Radu Tudoran.
Cu siguranta mai sunt dar memoria nu mai este cum era pe vremuri asa ca sigur am uitat multe.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Imi plac multe carti din literatura noastra, dar cartile mele preferate de la noi sunt:Cel mai iubit dintre pamanteni de Marin Preda si Noaptea de Sanziene si Domnisoara Christina de Mircea Eliade!
In rest mi-au mai placut foarte mult Enigma Otiliei de George Calineascu, Ion, Rascoala, Padurea Spanzuratilor de Liviu Rebreanu, Morometii de Marin Preda, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi si Jocul ielelor a lui Camil Petrescu, Povestea lui Harap Alb de Ion Creanga! Si in materie de poezii:Luceafarul(normal)de Mihai Eminescu si de asemenea si Inger si Demon; Plumb, Liceu de George Bacovia, Flori de mucigai de Tudor Arghezi, Riga Crypto de Ion Barbu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

George Bacovia
Ion Creanga
Ion Luca Caragiale
Mihail Sadoveanu

Operele mele preferate de la acestia 3, sunt:
"Moină" - G. Bacovia
"Amintiri de copilarie" - Ion Creanga
"O Scrisoare pierduta" - I.L. Caragiale
"Baltagul" - Mihail Sadoveanu

| Angelindeed a răspuns:

De ce citești doar bărbați?

| gabicoo a răspuns (pentru Angelindeed):

Mihaela Rădulescu - "Cum iubesc bărbații"winking

| mastadont explică (pentru Angelindeed):

Ai vreo recomandare? Dar te rog să nu fie romanțe siropoase de genul „fluturi" că nu sunt genul meu. Prefer literatura mai dură, realistă, poate de aceea nu am prea mulți autori preferați care să fie femei.

| gabicoo a răspuns (pentru mastadont):

Sven Hassel