| FaraNume1245 a întrebat:

Care sunt scriitorii vostri favoriti? Mie imi plac foarte mult Sven Hassel si Adler Olsen.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Era intr-o perioada Tess Geristen, orice gaseam de la ea, cumparam.
In rest am autori care daca vad carti de la ei ma atrag si ma interesez de subiect si le cumpar/citesc, iar acestia ar fi : Stephen King, Mihail Drumes, Mircea Eliade, Charlotte Brontë, Daphne du Maurier, Jane Austen. Poate mai sunt dar astia imi vin cap acum laughing

| NLS a răspuns:

Multi, dar ca sa numesc cativa: Dostojewski, Thomas Hardy, Jane Austen, Al Dumas, V Hugo, surorile Brontè, Anne Marie Desmarest, Stendhal, Hemingway, Walter Scott
Ionel Teodoreanu (La Medeleni)
G Calinescu (Enigma Otiliei)
Rebreanu (Ion)

| JackR a răspuns:

Sven Hassel nu este tocmai un scriitor. Mai curand povestitor (ca si Hans Christian Andersen, ca tot iti plac tie danezii!).

Acum, ca sa incerc sa raspund la intrebarea ta, este greu sa alegi cateva nume, dintr-o lista foarte lunga. Lasand la o parte clasicii, din cei mai "noi", am cativa care imi plac:
- Guillaume Musso, pentru stilul "sprintar" de a se juca cu idei si concepte serioase.
- Jeffery Deaver - probabil cel mai bun scriitor de thriller "intelectual" din ultimii 30 de ani.
- Serge Brussolo - omul are o imaginatie debordanta si o scriitura ca o muchie de topor.

Si inca vreo 200, dar cum spuneam, este greu sa-i aleg...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmeaza o lista lunga, ordinea e irelevanta(chiar daca pe unii ii apreciez mai mult decat pe altii): Dostoievski(totusi el e in capul listei), Hemingway, Mircea Eliade, Marin Preda, Liviu Rebreanu, Kafka, Orwell, Huxley, Camus, Shakespeare, Steinbeck, Moliere, fratii Mann. Cred ca ajunge, dar as mai fi putut lungi lista.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că Stephen King

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jane Austen,Steve Berry,Stephen King, Gustave Flaubert, Emily Bronte, Margaret Mitchell, Dan Brown,...

| angel74dm a răspuns:

1. Sven Hassel, am citit toate cele 14 cărți...
2. Alexandre Dumas - tatăl, am citit toate cele 204 cărți...
3. Vlad Mușatescu, am citit toate cele peste 30 de cărți, precum și cele peste 200 de fascicole...

| gandurisiopinii a răspuns:

Scriitorii mei favoriți sunt James Dashner, Holly Black și Lev Grossman.