Întrebare recomandată | GroparuVesel a întrebat:

Carti bune de psihologie care pot fi intelese de un adolescent? Daca se poate, as dori sa precizati si "la ce e buna" cartea.

Răspuns Câştigător
| ElJoKeR a răspuns:

Baza psihologica nu consta in manuale asta am explicat mai sut dar mai simplu, sa comunici cu omu nu inseamna a invata limba romana ci a dezvolta o conexiune mentala intre doua persoana.

In psihologia numerelor oamenii vorbesc despre fiecare personalitate a oamenilor legata de numerologie iar piramida numerelor iti explica mai precis cum se unesc aceste personalitati, ceea ce am scris mai sut sa citesti sunt doua manuale simple care te ajuta sa te intretii pe tine in viata de zi cu zi referitor la ce iti doresti sa inveti. intelege ca atunci cand vrei sa stii ce vrea fiecare persoana din jurul tau sau ce gandeste sau sa o intelegi cum trebuie nu ai nevoie de carti prea multe ( Xpressurself a spus corect ) iar ceea ce floresdemayo iti scrie este o carte foarte foarte grea care nu trebuie citita ci invatata foarte bine, in capitolu asta ai nevoie de implicare in discutiile cu cei din jur si sa cunosti foarte multe persoane noi.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răsfoiește dacă ai ocazia, Cartea gesturilor. Cum putem citi gândurile oamenilor din acțiunile lor(autor, Peter Colet)
Cum să ne purtăm cu oamenii dificili (autor Roy Lilley)
Eu ce tip de personalitate am? (autor, Rene Baron)
Cum să comunici cu oricine (92 de reguli de comportament pentru un succes garantat), autor Leil Lowndes

| cristi767 a răspuns:

Cartile din colectia Psihologie Practica sunt usor de inteles de catre oricine. Arunca o privire aici: http://bit.ly/1CZiC9j

| TeeaCup a răspuns:

Http://carti-de-psihologie.blogspot.ro/
dai un search pe ce tema vrei sa gasesti carti si el iti arata toate cartile pe tema respectiva.

| ElJoKeR a răspuns:

Bun un domeniu pe placul meu happy
dar mai intai de toate as vrea sa stiu exact ce anume vrei legat de psihologie, sunt ramuri care trebuie sa le cunosti, mai pe intelesul tau ca adolescent - ce iti place sa faci? da "citesti gandurile persoanelor de langa tine " Am pus intre ghilimele e doar o fraza teoretica nu vreau sa crezi alte tampenii dar in ramuri iti poti dezvolta mintea atat de mult incat atunci cand porti o conversatie cu cineva sa stii din primele cuvinte sau inainte de asta ceea ce vrea sa spuna sau la ce se gandeste. exista psihologie care iti intareste mintea si psihologie care te ajuta sa intelegi fiecare persoana in parte si sa deti un control total asupra mintii tale.

Sa incepem pentru tot iti voi da detalii si carti si ce vrei tu pe intelesul tau dar mai intai vreau sa stiu ce te atrage?

| GroparuVesel explică (pentru ElJoKeR):

Momentan,doresc sa "inteleg persoanele"(tipologiile de oameni din jurul meu si cum sa ii tratez pe fiecare in parte).

| Xpressurself a răspuns (pentru GroparuVesel):

Intelegerea persoaneler se face prin comunicarea cu ele. nu vei invata asta dintr-o carte de psihologie.

| ElJoKeR a răspuns (pentru GroparuVesel):

Am vrut sa iti scriu ditamai pomelnicu si am sters.

ce vrei tu e greu pentru inceput si totusi fiind psihologie se invata pe parcurs indiferent de nivelul de dificultate - Iti recomand Piramida numerelor si psiholgia numerelor dar sa fiu mai precis - Invata psihologia numerelor apoi citeste piramida numerelor, vei putea face practica mult timp dupa asta iar apoi iti poti dezvolta "asa cum numesc unii" al 6-lea simt (simtul astral) dar practica consta, Atentie! -> in implicarea pentru toate persoanele cu care faci contact ( mai precis sa fi foarte comunicativ si vei prinde nivelul fiecaruia de la fire la fire ).

ma bucur ca vrei asta o lectie de viata foarte frumoasa. Felicitarile pentru pasiunea ta.

| GroparuVesel explică (pentru Xpressurself):

Metode de manipulare? Cam greu de invatat asta din comunicare...Limba romana o vorbim toti, la ce ne mai trebuie manuale?

| GroparuVesel explică (pentru ElJoKeR):

Totusi...un nume de carte, ceva... ceva?

| Xpressurself a răspuns (pentru GroparuVesel):

Sa stii un lucru si bine. in momentul in care vei incepe sa manipulezi pe cineva, exact in acel moment vei incepe sa fii manipulata fara sa-ti dai seama. in plus intrebarea ta nu preciza nimic de manipulare. citeste-ti propria intrebare. nu mai stii ce intrebi?
raspunsul meu ramane acelasi. prin comunicare cu alti oameni inveti sa te cunosti pe tine si pe ceilalti.
Da. folosind limba Romana (care se scrie cu majuscule). manualele ne ajuta sa imbunatatim limba pe care o vorbim deja.
fa o comparatie intre un elev de 18 ani care a studiat limba romana la scoala si unul care nu a fost la scoala, un cersetor de exemplu. ambii au stiut sa vorbeasca limba romana la varsta de sase-sapte ani. totusi vezi diferenta. analfabetul (cersetor, infractor, hot) ar vrea sa-l manipuleze pe cel invatat sa scoata niste bani de la el. ar face orce pentru bani. la randul lui plateste din banii pe care-i castiga unor infractori mai versati ca sa-si pastreze locul de cersit. si plateste mult. uite ce lant vicios.
in schimb elevul serios si sirguincios cu rezultate bune la scoala nu are grija de viitor pentru ca stie ca lumea isi deschide bratele pentru el cand il vede. succesul in viata ii este garantat si nu are nevoie sa manipuleze pe nimeni. este serios, de incredere, respectat, iubit, apreciat si lista continua.

Tu vrei sa manipulezi? pe cine? de ce? simti ca te deranjeaza aceste intrebari?
Ce nu esti capabil sa ai in viata pe calea cea buna si corecta? Bani? Femei?
Probabil nu le meriti.

| GroparuVesel explică (pentru Xpressurself):

Faza cu limba romana era sarcasm.
Vreau sa manipulez pe cei din jurul meu pentru a-mi satisface propriile interese si nu ma deranjeaza.
De unde stii ca asta nu e o cale corecta? Corectivitatea e relativa.Si nu e vorba de bani sau femei, ci de lucruri mult mai complexe.

| Xpressurself a răspuns (pentru GroparuVesel):

Pai sapa-ti groape singur, nu te opresc happy ce-ti spun eu si ce intelegi tu.

| ElJoKeR a răspuns (pentru GroparuVesel):

Baza psihologica nu consta in manuale asta am explicat mai sut dar mai simplu, sa comunici cu omu nu inseamna a invata limba romana ci a dezvolta o conexiune mentala intre doua persoana.

In psihologia numerelor oamenii vorbesc despre fiecare personalitate a oamenilor legata de numerologie iar piramida numerelor iti explica mai precis cum se unesc aceste personalitati, ceea ce am scris mai sut sa citesti sunt doua manuale simple care te ajuta sa te intretii pe tine in viata de zi cu zi referitor la ce iti doresti sa inveti. intelege ca atunci cand vrei sa stii ce vrea fiecare persoana din jurul tau sau ce gandeste sau sa o intelegi cum trebuie nu ai nevoie de carti prea multe ( Xpressurself a spus corect ) iar ceea ce floresdemayo iti scrie este o carte foarte foarte grea care nu trebuie citita ci invatata foarte bine, in capitolu asta ai nevoie de implicare in discutiile cu cei din jur si sa cunosti foarte multe persoane noi.

| Pleistoros a răspuns:

"Comunicarea interpersonala"
Kory Floyd
Comunicarea si sinele • Perceptia interpersonala • Limbajul • Comunicarea nonverbala • Ascultarea • Emotia • Comunicarea interpersonala in prietenii si relatii profesionale • Comunicarea interpersonala in relatiile de cuplu si familiale • Conflictul interpersonal • Comunicarea inselatoare

| Anonim098345467 a răspuns:

Intra pe http://deinteres.org/ si gasesti in partea de jos in dreapta exemple de carti...