| AlisonDi a întrebat:

Ce citate din carti v-au placut cel mai mult? (precizati cartea) pentru cea mai frumoasa Fundaa

Răspuns Câştigător
| JustMe34 a răspuns:

Deci:
Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi:"Iubesti intai din mila,din indatorire, din duiosie, iubesti pentru ca stii ca asta o face fericita, iti repeti ca nu e loial s-o jignesti, sa inseli atata incredere";"Trebuie sa se stie ca si iubirea are riscurile ei.Ca acei care se iubesc au drept de viata si de moarte, unul asupra celuilalt.";"Daca lumea care exista e un vis al fiecarui om, dupa regulile stabilite, cum se face ca toti oamenii viseaza dupa aceleasi reguli?".
Twilight:"M-am intrebat-oare daca mi-as trage un glont in cap as muri sau as lasa o groaza de mizerie pe care ar trebui sa o curat dupa aia?"."Oboseam daca ma gandeam la asta.Ma simteam de parca ma uitam la un ocean pe care trebuia sa-l trec inot inainte sa ma pot odihni din nou."
La rascruce de vanturi:"Nu se leaga de oameni care nu se ating de nimic"."Ai in fata ta 2 fiinte care au mare nevoie de a treia pentru a topi gheata dintre ele; si tu esti cel pe care l-am fi ales amandoua."winking

7 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

"Lacatele din noi se deschid cu o lacrima."
("Viata pe un peron"-Octavian Paler)
"Cand s-a facut si s-a spus totul, vremea si dragostea raman cele doua elemente de care nu poti fi niciodata sigur."
("Regina de gheata"-Alice Hoffman)
"Sa crezi doar ceea ce simti. Nu intotdeauna vorbele contin adevaruri."
("Ce ne spunem cand nu ne vorbim"-Chris Simion)
"Cum sa evit amintirile care nu ma ajuta sa traiesc in prezent? Cu ce raman daca alung amintirile? Nu raman cu nimic."
("Viata pe un peron"-Octavian Paler).
Zilele trecute am scris pe blog citate din cartile citite de mine care mi-au placut. Le poti citi aici : http://www.unde-e-ea.blogspot.com/......are-m.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,pe Brianna o apuca pandaliile cand aude de Zana Maseluta. Ii e groaza de ea inca de cand i-am spus ca Zana Maseluta ia dintii copiilor mici si ii lipeste cu Super Glue ca sa faca proteze pentru batrani'' laughing din cartea,, Insemnarile unei pustoaice'' de Rachel Renee Russell happy funda? puppy dog eyes

Răspuns utilizator avertizat
| vintageheart a răspuns:

"Dar stii, uneori, incepand sa vorbesti poti incepe sa plangi. Iar cabd plangem spunem lucruri pe care altfel nu le-am spune."
Citatul nu e dintr-o carte, e din filmul "O logodna foarte lunga(2004)"

"Lacrimile de la o vreme nu se mai desprindeau. Se resorbeau si parca se transformau in pietre, care ma apasau pe piept."
Panza de paianjen de Cella Serghi (recomand din suflet cartea)

"Când eşti trist îţi vine să dormi şi să uiţi. Îţi vine să-ţi culci capul pe genunchii altcuiva care te iubeşte, sau dacă eşti singur şi n-ai pe nimeni, să ţi-l culci pe palmele tale. Da. Îţi vine să dormi când eşti trist. Şi să uiţi... Dar când te trezeşti? Iar eşti trist şi nu mai poţi s-adormi din nou..."
Ionel Teodoreanu (nu stiu din ce carte este citatul)

"Suferintele sunt stalactite inghetate ce stau atarnate de pestera sufletului. Atunci cand se topesc, se preling in lacrimi."
Andreea Trifu
Recomand toate citatele care apartin Andreei Trifu, sunt foarte frumoase! Le gasesti pe internet.

Acest citat este unul din preferatele mele :
"Cu toata iubirea multora din jur un om poate sa se simta singur atunci cand nu e pentru nimeni "cel mai drag".
Jurnalul Annei Frank (cea mai emotionanta si frumoasa carte pe care am citit-o pana acum. O recomand din suflet!)

Duminica placuta! happy

| HelenWalker a răspuns:

,,- Vezi ca ai inima de gheata? Eu te iubesc nespus de tare iar tu vrei sa ma otravest!
-Nu n-am inima de gheata! Focul iubirii tale mi-a incalzit-o pe a ta! Nu bea! Prefer sa fiu gradinareasa cu tine decat fata de imparat!" - Cele 12 fete de imparat si palatul cel fermecat