| anonim_4396 a întrebat:

Cate volume are seria,, Sange albastru" de Melissa De La Cruz si cum se numesc acestea?

Răspuns Câştigător
| Alexandru98 a răspuns:

Trei povesti de iubire de Melissa de la Cruz, un volum-satelit al seriei Sange Albastru.

Pentru fanii Melissei de la Cruz si ai seriei Sange Albastru (din care Editura Leda a publicat deja primele trei volume: Sange Albastru, Bal mascat si Revelatii ), iata trei povestiri tulburatoare, in care personaje indragite, vampiri sau nu, traiesc momente romantice, isi impartasesc iubirea sau afla ce inseamna suferinta din dragoste. Oare va putea o tanara vrajitoare sa vindece inima franta a lui Oliver? Cum a ajuns Allegra sa se indragosteasca de o fiinta umana? Oare Schuyler si Jack, dupa atatea momente de cumpana, vor fi in cele din urma uniti?

Chiar daca cei cu Sange Albastru au puteri care merg dincolo de intelegerea umana, atunci cand vine vorba de dragoste, nimeni, nici chiar acesti vampiri nemuritori, nu detin un control deplin. Romantism, senzualitate, iubiri interzise, pasiuni care inving timpul – toate acestea se impletesc intr-un volum deosebit care va aparea in cel mai potrivit moment al anului – Ziua Indragostitilor! Pregatiti-va sa fiti iremediabil cuceriti!

Parerea mea:

Cele trei povestiri ale volumului satelit din seria Sange Albastru aduc o serie de explicatii cu privire la povestile de iubire ale unora dintre personajele seriei. Auzisem deja ca romanul ofera spoilere si ca este indicat sa il citesti abia dupa ce ai terminat volumul 5 al seriei, dar cum pana in acest moment in Romania au aparut doar trei volume, nu am putut sa ma abtin sa nu il citesc. Din fericire, cele trei povestiri clarifica doar unul dintre misterele seriei, si anume modul in care evolueaza relatia dintre Schuyler Van Alen si Jack Force. Si cum dupa acest volum de povestiri mai urmeaza oricum inca unul sau doua, putem presupune ca nu se pierde nimic din farmecul si misterul seriei.

Prima povestire este cea a lui Oliver, care incearca sa isi revina din depresia indusa de plecarea lui Schuyler impreuna cu Jack. Oliver este la un pas de a face o greseala uriasa, dar primeste ajutor din partea unui personaj nou, vrajitoarea Freya. Finalul povestirii se leaga direct de cea de-a treia poveste, care ii surprinde pe Schuyler si pe Jack, care au fugit in Europa si planuiesc sa isi celebreze legatura, in ciuda tuturor obstacolelor care le stau in cale. In aceasta ultima povestire, ii descoperim pe acestia in ajunul ceremoniei, cand intampina o noua provocare. O serie de inamici sunt trimisi pentru a-i captura si in ciuda faptului ca protagonistii reusesc sa ii invinga, viitorul lor ramane incert. Cei doi, impreuna cu prietenii lor, Oliver si Bliss vor fi nevoiti sa porneasca fiecare in razboiul lui, deoarece aventurile lor si lupta pentru siguranta si fericire nu s-au incheiat. A doua povestire din volum ne-o prezinta pe Allegra Vam Alen in perioada adolescentei, in perioada in care se indragosteste de un om obisnuit, un Sange Rosu, care va deveni ulterior tatal lui Schuyler. Cred ca cel mai mult mi-a placut aceasta povestire, deoarece o prezinta pe mama lui Schuyler intr-o lumina noua, surprinzatoare si clarifica unele aspecte mai vagi cu privire la traditiile celor cu Sange Albastru.

Bile albe:

- Volumul pastreaza acelasi stil captivant cu care ne-a obisnuit autoarea. Se citeste rapid si te absoarbe complet in poveste, de la primele randuri. Nu lipsesc nici momentele tensionate, in care ajungi sa te intrebi daca povestirea va avea sau nu un final fericit.

Bile negre:

- Prima si a treia povestire, adica cea a lui Oliver si cea a cuplului Schuyler – Jack prezinta o latura importanta a actiunii din seria Sange Albastru. Destul de importante incat sa fi meritat sa fie incluse intr-unul din volumele seriei si nu intr-unul de povestiri, deoarece este posibil ca cititorii care rateaza aceasta carte sa ramana cu unele nelamuriri. Sunt foarte curioasa cum va fi prezentata actiunea in volumele urmatoare, deoarece aceste parti nu prea pot fi ignorate. Ramane deci de vazut daca vor fi omise sau daca autoarea va relata inca o data faptele descrise in aceasta carte.

| M4gd4L3n4 a răspuns (pentru Alexandru98):

Eu personal nu am inteles nimic din ce ai spus. Deci pana la urma cate volume sunt?

6 răspunsuri:
| duuh a răspuns:

Cred ca ai fi gasit imediat cu o cautare pe Google.

| danielcoman32 a răspuns:

"Sange Albastru" – Melissa de la Cruz
1 Sange albastru
2 Bal mascat
3 Revelatii http
4 Bloody Valentine

| Inger0Cazut a răspuns:

1-Sange Albastru
2-Bal mascat
3-Revelatii
4-Mostenirea Van Alen
5-Ingerul gresit
6-Pierdut in timp
+Este o carte separata, tot din seria Sange Albastru de Melissa De La Cruz, care se numeste Bloody Valentine( Trei povesti de iubire)

| IAmJustSmarterThanYou a răspuns:

Sange Albastru – Melissa de la Cruz
1 Sange albastru
2 Bal mascat
3 Revelatii http
4 Bloody Valentine

| sisimiki a răspuns:

Are patru sau cinci cred