| gheorghe696969 a întrebat:

Cateva carti foarte frumoase..pe care ar trebui sa le citeasca toata lumea(fara foarte multe arhaisme) si care sa faca parte din cultura generala..imi puteti recomanda?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Numele trandafirului"-Umberto Eco
"Portretul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde
"Crima si pedeapsa", "Fratii Karamazov", "Idiotul", "Adolescentul", "Demonii"-Dostoievski
"Cel mai iubit dintre pamanteni", "Delirul"-Marin Preda
"Padurea spanzuratilor", "Ciuleandra", "Adma si Eva"-Rebreanu
"Anna Karenina"-Tolstoi
"Mizerabilii"-Hugo

3 răspunsuri:
| luce20022 a răspuns:

Eu cred ca operele marelui Shakespeare trebuie luate in considerare, mai ales hamlet sau romeo si julieta (desi sunt piese de teatru eu le comsider geniale).

| Floryyna00 a răspuns:

Maitreyi- Mircea Eliade
Lorelei- Ionel Teodoreanu ( o carte superba de dragoste)
Ochi de pisica- Margaret Atwood
Invitatie la dans- Mihail Drumes
La rascruce de vanturi
Concert de muzica din Bach- Hortensia Papadat Bengescu
Un sarut la miezul noptii- Eloisa James
La rascruce de vanturi

| TheAndrutza09 a răspuns:

Crima si pedeapsa e superba, Marele Gatsby, Ana Karenina, La rascruce de vanturi (de bronte), Domnisoara Christina (de Eliade), O moarte care nu dovedeste nimic (de Holban), Razboi si pace, Cel mai iubit dintre pamanteni (preda)