| xsorinn a întrebat:

Cateva informatii despre Propilee. Multumesc

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Sistem de coloane, porticuri(galerie exterioara sustinuta de coloane) si scari la intrarea intr-o cladire monumentala.
Daca este vorba chiar de unul din edificiile Acropolei," Propileele (propylaion = „avanpoartă"), în întregime din marmură de Pentelic, erau o intrare monumentală, cu aspect de fronton al unui templu, flancată de două corpuri de clădiri cu coloane dorice. Prin porticul central, cu coloane de asemenea în stil doric, cinci porţi deschideau intrarea - printr-un vestibul cu coloane ionice, mai zvelte - în marea incintă sacră. (Poarta centrală, cea mai mare, era rezervată intrării călăreţilor şi animalelor de sacrificiu), într-una din cele două clădiri laterale era aşa-numita Pinacoteca, ce adăpostea picturile de seamă aduse ca daruri votive zeiţei. Mnesicles, arhitectul care concepuse Propileele, ştiuse să-şi adapteze construcţia, maiestuoasă prin chiar simplitatea liniilor ei, la diferenţele de nivel ale terenului. Totodată contemporanii puteau admira compoziţia care unifica armonios cele două stiluri ale coloanelor, precum şi contrastul armonios de culori dintre marmura albă a coloanelor şi soclul lor de calcar cenuşiu."

| xsorinn explică (pentru foxsilver):

Multumesc, si pentru cel de mai sus, nu crezi ca daca am intrebat aici AM CAUTAT MAI PESTE TOT?

| foxsilver a răspuns (pentru xsorinn):

Imi pare rau, dar n-am avut nici o clipa intentia sa te subestimezhappy.

| xsorinn explică (pentru foxsilver):

Ce am scris nu era pentru tine, ci pentru acela care mi-a dat link de pe wikipedia.
Ce mi-ai dat tu mi-a folosit.

| foxsilver a răspuns (pentru xsorinn):

Replay-ul tau nu m-a deranjat absolut deloc.Ma bucur ca raspunsul meu ti-a fost de foloshappy.