| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da cineva cateva informatii despre acizii grasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acizii grasi polinesaturati includ o categorie speciala de grasimi numite acizi grasi omega-3, care sunt esentiali pentru dezvoltarea si sanatatea organismului uman si care trebuie furnizati prin aport dietetic deoarece nu se sintetizeaza in corp. Cercetarile clinice ale ultimilor ani au comunicat multe informatii cu privire la importanta acizilor grasi omega-3. Motivul? Rezultatele acestor studii indica faptul ca aceste grasimi sanatoase pot preveni si trata o serie de probleme medicale
http://ro.wikipedia.org/wiki/Gr%C4%83simi

3 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

In chimia organica a lui Nenitescu, gasesti tot cevrei despre acizii grasi ( saturati, nesturati )

| MeGustaaa a răspuns:

* au număr mare de atomi de carbon (între 4 şi 24);
* au număr par de atomi de carbon;
* au catenă liniară, fără ramificaţii;
* sunt monocarboxilici;
* pot fi saturaţi sau nesaturaţi.
Cei mai importanti:acid palmitic; acid stearic; acid butanoic/butiric;, acid oleic.

| Allex7 a răspuns:

Acizii grași sunt acizii cu următoarele proprietăți:

au număr mare de atomi de carbon (între 4 și 24);
au număr par de atomi de carbon;
au catenă liniară, fără ramificații;
sunt monocarboxilici;
pot fi saturați sau nesaturați.