| Fifi123 a întrebat:

Ce ar putea simboliza folosirea unui cod lingvistic diferit fata de cel obisnuit? Vreau semnificatii, nu definitii de pe google
Multumesc!

1 răspuns:
| Romanul86 a răspuns:

Cod lingvistic poate fi o limbă oarecare, un alfabet oarecare, criptograma, abrevierile, argotul, jargonul, language game, macaronic language. La români se întâlnesc limbajele codificate cum sunt : limba păsărească, limba întoarsă de la totoi, limba gumuțească. Codul lingvistic este un mod de comunicare convențional între oameni sau grupuri de oameni.