| Sunn a întrebat:

Ce carte de Dostoievski sa citesc? Am aproape 17 ani si mor de nerabdare sa citesc ceva de acest autor mult laudat. Am citit Anna Karenina si mi-a placut enorm de mult. Deci, ma puteti directiona cu vreun sfat?

5 răspunsuri:
| Euletitia a răspuns:

Buna! Eu am 19 ani, sunt pasionata de lectura si de asemena vreau sa incep sa-l citesc pe "Dostoievski". Eu intentionez ca in timp de vreun an sa-i citesc toata opera, dar prima carte a lui pentru care am sa optez va fi "crima si pedeapsa". Mi-a fost recomandata mai de mult de o persoana in care am incredere si care e si ea pasionata de lectura si are o cultura vasta, dar nu am apucat sa citesc acest roman, fiindca ma avut alte "prioritati" literare. Deci, sfatul meu e sa incepi cu "Crima si pedeapsa", apoi poti continua cu "Idiotul" si cu "fratii Karamazov" si apoi si cu celelalte romane dcaa iti place stilul lui. Cel putin, eu asa ma sa fac. Lectura placuta iti doresc orice ai alege!

| emag a răspuns:

Crima si pedeapsa.

| casablanca40 a răspuns:

Crima si Pedeapsa, Adolescentul, Idiotul.

| callie2 a răspuns:

Fratii Karamazov si Idiotul

| elysi a răspuns:

Iti recomand Fratii Karamazov.