| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti mai psihologice, analitice, dar sa nu fie Dostoievski, va rog? Am de citit o carte in genul lui, dar nu vreau sa'l citesc pe el. Multumesc!

6 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Marcel Proust-În căutarea timpului pierdut, de la noi Rebreanu-Pădurea spânzuraţilor, Camil Petrescu-Patul lui Procust, Ultima noapte de dragoste(...), Hortensia Papadat Bengescu(Ciclul Hallipa)

cami
| cami a răspuns:

Intr-adevar, Proust are niste carti fanastice (jumatate din ele, comentarii literalehee hee ), "Indiferentul", "O iubirea a lui Swann". si inca una, "Mie nu mi-e frica" de Niccolo Amaniti, si daca il respingi pe Dostoievski, incearca-l pe Tolstoi.

| arysa a răspuns:

Alchimistul- Paulo Coelho(si in general cartile lui)

| silviasuciu a răspuns:

Incearca Thomas Mann - Muntele vrajit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psihologice si analitice e bine, dar in ce gen? Ca psihologie si analiza exista si in romane politiste. De ce tip de carti vorbesti? Si sunt curioasa ce carte era aia in genul lui Dostoievski...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand "Golem", scrisa de Gustav Meyrink.