| Aihao19 a întrebat:

Ce carte v-a captivat la maxim? V-a impresionat mult.

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Biblia. Si apoi ar mai fi alte cateva, dar la mare distanta de ea.

| NLS a răspuns:

Frederic Soulie- memoriile diavolului

| danay72 a răspuns:

Biblia,m-a captivat si continua sa ma captiveze.E o carte fascinantă.

| AFR81 a răspuns:

Nu prea citesc carti "captivante", intrucat istoria este o stiinta bazata, in primul rand, pe izvoare (arheologice, literare, etc.), deci fictiunea nu prea-si are locul. Totusi, am dat si peste carti care ies putin din acest tipar. Recomand:
Stalingrad - M. Jones
Orice carte a lui Sven Hassel
Mandria Cartaginei; Romanul lui Hannibal - D. A. Durham
Gulagul - Anne Applebaum
Hitler - Ian Kershaw
Viata si Destin - V. Grossman (mie nu mi-a placut absolut deloc, insa parerea generala este ca e o capodopera)

| mentholinks a răspuns:

Nu am citit foarte multe dar din ce am citit, cel mai mult m-a impresionat Fratii Karamazov de Dostoievski.

| JackR a răspuns:

Trei, care imi vin acum, repede, in minte, citite in ultimi 2-3 ani (au fost mult mai multe):
Tacerea lui Dumnezeu - Gilbert Sinoue
Shantaram - Gregory David Roberts
Distanta dintre noi - Jhumpa Lahiri

Acum, depinde si ce varsta ai, pentru ca nu sunt carti usor de citit si, mai ales, de inteles, la varste fragede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inferno.Una dintre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crimă și pedeapsă - Dostoievski
Străinul - Albert Camus
Procesul, Metamorfoza - Franz Kafka
Căntăreața cheală, Rinocerii - Eugen Ionescu (sunt piese de teatru, dar sunt geniale din toate punctele de vedere)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gorilla mindset de Mike Cernovich

| sweetys a răspuns:

Seria Codul lui Da Vinci, de la care astept sa cumpar ultima carte si sa o citesc. Si romanele politiste de la Agata Christie. Nu pot sa zic o carte anume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sweetys):

Nu mă lua în nume de rău, dar ce ți-a plăcut la Codul lui Da Vinci? Cred că e cea mai proastă carte cu care mi-am pierdut timpul.

| Nevroza a răspuns:

Degetica

| Supicadepui a răspuns:

"Ghici cine moare primul", de M.J. Arlidge;
"De veghe in lanul de secara", de J.D. Salinger;
"Toate acele locuri minunate", de Jennifer Niven;
"Elevul Dima dintr-a saptea", de Mihail Drumes;
"Ion", de Liviu Rebreanu;
"Iti voi darui soarele", de Jandy Nelson;
"Povestea lui O", de Pauline Reage.
Unele m-au captivat de la inceput, altele spre final.

| BlueButterfly1970 a răspuns:

Iti recomand cartile scrise de Corina Ozon. Acum depinde si de varsta, acestea le recomand +16.

| lllyyy a răspuns:

Minunea - R.J. Palacio este o carte superba ti-o recomand!

| Id4any a răspuns:

Aceasta carte estye 14+, chiar din primele randuri te va amuza :
,, Povestea povestilor''
de Ion Creanga

| Axhide a răspuns:

Presupun ca a fost Povesti, Povestiri, Amintiri.