| AvalohAlyn a întrebat:

Ce carte v-a deschis orizontul spre o viata placuta,adevarata,frumoasa? Ce carte v-a influentat cel mai mult si de ce? Ce carte v-a impresionat si v-a facut sa o tineti minte mereu de acum incolo,sa o recititi si sa fie un ghid pentru viata?
Eu am mai multe,carti duhovnicesti,teologice,de filosofie si de psihologie, ale Sf.Parinti,duhovnici,ale psihologilor,teologilor si a scriitorilor cu studii in teologie,psihologie,filosofie.Dar recunosc un singur lucru, nu am citit toate cartile pe care le am.Dar in viitor vreau sa o fac.
Deci care e cartea care v-a marcat si de ce?

Răspuns Câştigător
| hideaway a răspuns:

Hey, @AlanTigerofAtlantic!

Adam şi Eva - Liviu Rebreanu

Este, cu singuraţă, autorul meu preferat român. Are un talent inegalabil de a descrie anumite secvenţe: durere, plăcere, iubire, disperare. Foloseşte cuvinte simple, dar care descriu o sumedenie de reacţii ale omului. Este un autor pe care-l respect, îl văd un exemplu perfect al scriitorului pătimaş. Ştie cum să facă cititorul să rămână fascinat de povestea lui şi, în acelaşi timp, să-l înveţe anumite lucruri despre univers şi fiinţa umană.
Adam şi Eva este o carte ce are la bază 8 poveşti de dragoste, 8 vieţi ale unor suflete ce se întâlnesc pentru o secundă, având un sentiment de deja-vu. Rebreanu descrie fiinţa umană, o psihologie întortocheată, ce scoate la lumină sufletul fiecărei persoane. Discută despre iubire, în cea mai mare parte, explicând de unde provine sentimentul de dor, de iubire din partea cuiva şi, în paralel, explică rolul nostru în viaţă, dat de Dumnezeu. Este o carte psihologică, romanţă şi puţină religie. Eu o recomand tuturor, nu e grea, autorul ştie cum să descrie în aşa mod cât să poţi înţelege ceva din ce spune. Nu e o carte ce o citeşti la şcoală, în pauze, sau la metrou, trebuie citită cu atenţie şi profunzime cât să-i înţelegi vorbele. Este formidabil modul în care releatează durerea unui om cât şi sentimentul de iubire. Este singurul scriitor, de până acum, care mi-a descris dragostea atât de precis, atât de pătrunzător, cât să mă uimească chiar dacă ştiam prea bine cum se manifestă ea.

Cu siguranţă mereu îmi va rămâne întipărită în suflet pentru performanţa autorului şi scene şi idei geniale.

Numai bine!

4 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Ahahah.
Pentru mine ar fi cartea Cristinei, "Sânge satanic", la fel și continuarea "Ani cu alcool și sex".
Sunt complexe, te fac să gândești, îți deschid ochii dacă nu îi ai deschiși până acum, sunt antrenante, realiste, e vorba despre lumea în care trăim, fără figuri de stil care să o arate mai bună față de cum e. E despre tot ceea ce gândesc eu deja, ar fi o altfel de lume dacă ar exista câțiva M. măcar. Merită!

| Buresbista123 a răspuns:

Cohelio-Alchimistul
Dovstoieski-Idiotul
Platon-Dialoguri
Nietchze-Asa graita r Zarathustra

| Buresbista123 a răspuns (pentru Buresbista123):

Toate te ating, te invata intr un fel sa te cunosti mai bine, sa intelegi lumea din jurul tau diferit de ce stiai...

| Agentuu a răspuns:

Singura carte pe care am citit-o si m-a impresionat a fost "Auschwitz, fabrica mortii" scrisa de Ota Krauss & Erich Kulka.