Întrebare recomandată | Aimee33 a întrebat:

Ce carti ar trebui sa citesc pentru a ma pregati pentru olimpiada de limba romana?
P.S. Am 13 ani si sunt in clasa a 7-a. happy

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Faraonul nisipurilor de Valerio Massimo Manfredi. Este un roman de 370 de pg ( cam asa ) dar este de mici dimensiuni cartea, intr-o saptamana o termini. Este foarte frumoasa, invati ceva din ea, si mai ales cuvinte noi si,, inteligente". Iti doresc succes, as-o dori sa o citesti. E de la editura Allfa (biblioteca de buzunar). Sa ai o zi frumoasa. Librarie, sau dupa net. Te va ajuta, inveti multe mai ales cuvinte, pe mine m-a ajutat acum mult timp... o zi frumoasa!

24 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Intreaba profesoara de romana care iti preda la clasa. ea cunoaste programa

| MskDesign a răspuns:

La olimpiada de limba romana cred ca ar trebui sa te axezi pe cartile din programa scoalara.In rest succes!

| Croampa a răspuns:

Eu n-am citit nimic si m-am descurcat! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ultimul subiect, unde ti se cere o compunere poti sa citesti Pe drumuri de munte de Calistrat Hogas ca sa te inspiri pentru descrierile de peisaje. Daca ti se cere naratiune ar trebui sa citesti schite de Caragiale pentru ca actiunea se desfasoara mai rapid.

| Mellie00 a răspuns:

Cartea de gramatica!

| Aimee33 explică (pentru Mellie00):

Ce vrei sa spui prin asta?
Apropo, ma refeream la carti de literatura happy.

| NiculaLoredanaAndreea a răspuns:

Eu cel putin am fost in primii 10 pe judet in fiecare an si nu mi-am invatat nimic, doar ce am prins din clasa happy Nu consider ca niste carti te vor ajuta foarte mult, ai putea de exemplu sa faci exercitiile de la olimpiadele din anii trecuti. happy

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Ce iti recomanda profesoriwinking

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Ce iti da profa aia.

| mius a răspuns:

Orice carte

| Mira1234567 a răspuns:

Nu trebuie sa citesti nimic, la olimpiada iti dau ei textul de care ai nevoie pentru a rezolva cerintele propuse. Ar trebui sa iti pui la punct morfologia, functiile sintactice si cazurile, sigur va fi si un exercitiu de genul acesta.

| LeParrain a răspuns:

Probabil ar trebui sa incerci de pe acum sa inveti kamasutra. laughing

| SunInDecember a răspuns:

Din cate tin eu minte in generela se da la olimpiada o compunere descriptiva printre altele, orice carte cred ca e buna... cartile pe care le citesti te vor ajuta mai mult la bac, trebuie sa dai exemple din literatura la textul argumetativ... nu e rau de acum sa incepi sa citesti cat mai mult, tot ce iti pica in mana

| Silvia01 a răspuns:

Nu trebuie sa citesti nici cartehee heete sa stii gramatica si sa faci compuneri

| SmecherDeOradea a răspuns:

Se xul explicat copiilor

| DeliaAlisse a răspuns:

Dacă eşti în clasa a şaptea, vei avea nevoie să şti mai multe despre cărţii, lectură şi foarte multe informaţii despre cărţii.Te asigur că din asta vei da :*winking

| DexterJunior a răspuns:

O carte de vreo 300 de pegini e de ajuns happy

| KillerMZ a răspuns:

In clasa a 7-a trebuie sa citesti neaparat:
-Baltagul;
-O scrisoare pierduta, de Ion Luca Caragiale(iti trebuie cartea intreaga, cu toate cele 4 acte);
-Amintiri din copilarie, de Ion Creanga;
-Nuvele, de Ioan Slavici.
Pai cam atat, cartile astea iti trebuie la clasa a 8-a, ca dai examen.
Mult succes!

| BlackVampire a răspuns:

Ar trebuii sa citesti multe carti care se bazeaza pe descriere. Te vor ajuta foarte mult expresiile din acele carti la scrierea unor comupuneri. happy

| stefania123b1ll a răspuns:

Gramatica,si sa faci exerciti

| Andreea_Teodoraa_1993 a răspuns:

Orice carte iti cade in mana! orice e bun! da sa citesti cat ami multe tipuri ( SF, basme poezii, aventura, romane politiste...)! a, da si cat mai multe! cu cat citesti mai mult cu atata ti se imbogateste vocabularul si creativitatea!

| AnimeLoverx a răspuns:

In primul rand consider ca profesoara de la scoala ar trebui sa iti spuna ce sa inveti pentru olimpiada. Am fost si eu la cateva si drept sa spun nu m-am pregatit foarte mult. Incearca sa fii atenta in clasa si pune accentul pe compuneri deoarece sunt importante. Daca incepi acum sa citesti nu prea are rost, nu te vor ajuta la olimpiada. Este ok sa citesti pentru tine si sa-ti mai imbogatesti vocabularul.

| xDuraceLLx a răspuns:

Da-mi numarul tau de telefon sa iti spunwinking