| MarieKanker a întrebat:

Ce carti as mai putea citi pentru a-mi dezvolta intelectul?
Mi s-a spus pana acum sa citesc Tolstoi, Soareci si oameni de John Steinbeck si O coborare in infern de Doris Lessing.
Multam!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Iti recomand sa citesti cat mai mult, din domenii cat mai variate, pentru a-ti forma o cultura generala vasta.
Daca nu ai citit inca, poti incepe "Numele trandafirului"-Umberto Eco si, bineinteles, romanele lui Dostoievski("Crima si pedeapsa" si "Fratii Karamazov" sunt, in opinia mea, cele mai bune).

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Intelectul asta nu se dezvolta citind trei carti, cinci carti sau zece carti.

Nu exista o lista secreta care cuprinde zece titluri si care iti garanteaza dezvoltarea instantanee a intelectului.

Intelectul se dezvolta citind, fiind curios si folosindu-ti creierul in mod continuu pana in ultima zi a vietii.

Vrei o lista cu capodopere universale? O poti obtine de oriunde si este extrem de lunga. Au fost scrise mult mai multe opere importante decat vei putea tu citi intr-o viata de om.

Ce sens are sa-ti spuna cineva "citeste Tolstoi, Kafka, Hemingway, Fitzgerald, Dostoievski, Salinger etc"?

Apuca-te de citit cu adevarat si iti vei da singura seama intotdeauna care este urmatoarea carte pe care vrei sa o citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faust-Goethe

| kazy97 a răspuns:

Citeste cam orice, din orice domeniu pentru a avrea o cultura generala bogata.