| Sergiu1996 a întrebat:

Ce carti ati citit in engleza si a fost atat utila, cat si interesanta. Ce imi recomandati?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca esti incepator iti recomand sa citesti de pe wattpad. Sunt scrise cu limbajul lor cotidian si sunt usurele.

| Aberdeen a răspuns (pentru Adry05):

Eu n-aș recomanda wattpad. Sunt ușor de înțeles, majoritatea, dar foarte inutile.

| Adry05 a răspuns (pentru Aberdeen):

Am zis daca e incepator, degeaba ii dai carti din literatura clasica sau chiar si din asta moderna daca el nu are inca bine formata o baza de cuvinte si ordinea cuvintelor in propozitie, cuvintele de legatura etc. Stiu ca sunt destul de mediocre, dar pentru inceput merg si daca stii sa cauti poti sa gasesti si povestioare ok. happy

| Aberdeen a răspuns (pentru Adry05):

Și dacă este începător, ar putea coti cărți mai accesibile, reale și palpabile, și scrise de autori adevărați. Sunt puțin cârcotașă când vine vorba de wattpad. laughing

| OnuOnulică a răspuns:

List of the Lost e una din cele mai bune cărți în engleză.

| minrest a răspuns:

''Wealth of Nations'' de Adam Smith, vezi ca titlul e prescurtat. Prima carte pe care am putut-o citi in engleza. Si dupa asta, esti pe calea cea buna sa citesti economie, si ce vrei tu in engleza.

| Cameliapantiru a răspuns:

"The Frenchman's Creek"-Daphne du Maurier

| metalhead999 a răspuns:

"Invisible", Paul Auster. Destul de interesanta.

| Aly_Alyn_2001 a răspuns:

Salut, ti-as recomanda foarte mult urmatoarele carti, care au fost chiar frumoase in opinia mea:
-The Boy in the Striped Pyjamas.
-The Hunger Games.
-The Graveyard Book.
-Mortal Engines.
-Catching Fire (The Hunger Games II).
-Harry Potter I - VII in caz ca nu-ti place sa privesti filme.
Si daca doresti mult mai multe filme, de aventura, " cum ne place noua, pe barosaneala ", poti accesa acest site:
https://www.goodreads.com/shelf/show/adventure