| anonim_4396 a întrebat:

Ce cărți clasice mi-ați recomanda?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câți anișori are intrebătorul?

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

17 anișori 。◕‿◕。

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

La varsta ta poti citi:
Ciresarii - Constantin Chirita
Singur pe lume - Hector Malot
poate Cei trei muschetari - Alexandre Dumas
Marile Sperante si Oliver Twist - Charles Dickens
Micul Print - Antoine de Saint-Exuperty
Cronicile din Narnia - C.S. Lewis
Imparatul mustelor - William Golding
Sa ucizi o pasare cantatoare - Harper Lee
Daca mai vrei iti mai spun. happy
Apropo cartile pe care ti le-a recomandat mastodont sunt bune dar cu exceptia lui David Coperfield nu sunt pentru varsta ta, nu ti-ar placea.
Spor la citit!

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu "Marile speranțe" iti recomand sa mai astepti vreo 3-4 ani, insa in rest, lista colegului e minunata pentru varsta ta.

Adaug si eu cateva ce imi vin in minte:
Colț Alb
Ultimul Mohican
Doi ani de vacanta (!)
Aventurile lui Tom Sawyer
Ocolul pamantului in 80 de zile
Capitan la 15 ani
Toate panzele sus

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

La vârsta asta ar fi de dorit să știi ce vrei și ce-ți place. Dă și tu lovitura cu așa ceva (parcă spuneai clasic...)

https://www.libristo.ro/......u_33926487

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cartea de la San Michele de Axel Munthe. Jules Verne tot.

| sabin89 a răspuns:

Contele de Monte Cristo. E exact pentru vârsta ta şi e imposibil să nu-ţi placă.
P.s. sierra 1 zice: "La vârsta asta ar fi de dorit să ştii...". Nu lua în seamă înţepătura. El (sau ea? încă nu se ştie cărui gen îi aparţine, că evită cu grijă să se descopere), deci el/ea bagă întotdeauna câte un ghimpe în coasta celui căruia îi răspunde. Aşa e felul lui/sau al ei. Deci, treci pe lângă.

| mastadont a răspuns:

Ciuma și străinul ale lui camus, orice carte scrisă de Franz Cafca, David Coperfield a lui Charles Dickens, Moș Goriot de Balzac, Mizerabilii lui Victor Hugo... și lista poate continua.