| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti clasice recomandati la 15 ani? carti din care se poate invata ceva big grin

2 răspunsuri:
| YoChriss a răspuns:

Salut! Incearca: Ocolul Pamantului in 80 de zile; Copii Capitanului Grant; Fram Ursul Polar; Amintiri din copilarie; Poezii de Eminescu; Povesti de Fratii Grimm etc.

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Mandrie si prejudecata", "ratiune si simtire", "Parcul Mansfield", "Emma", "Manastirea Northanger"-Jane Austen
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"-Anne Bronte
"Rosu si negru", "Manastirea din Parma", "Armance"-Stendhal
"Qvo vadis"- Henryk Sienkiewicz
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
Lectura placuta orice ai alege si mult succes la scoala iti doresc!