| Anaa939839393 a întrebat:

Buna! Ce carti recomandati, pentru a invata engleza?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Îți recomand cursuri specializate.

| Zuzu1991 a răspuns:

Wow, dictionar englez roman in 2021... WOW
google translate nu e "bio" si e plin de E-uri... NU?!? rolling on the floor

nu degeaba ma ignora rolling on the floor

Ana, aplicatia duolingo ai incercat?

| mastadont a răspuns:

Salut. recomand cărțile de la DK, english for everyone. Le găsești pe internet pe gen.lib.rus.ec sau ți le pot da eu. Acolo ai tot felul de exerciții practice de gramatică și vocabular. Aceste cărți, spre deosebire de dicționare, sunt construite pentru a facilita învățarea, fiind destinate unui public care dorește să învețe fără profesor.
Îți recomand și cărțile lui Andrei Bantas, învață engleza, sau cartea lui Dan Duțescu, engleza fără profesor.

| Legion7X a răspuns:

Gramatica, se învată după net. Nu-i problemă sunt destule site-uri.

| Legion7X a răspuns:

Https://www.librariilealexandria.ro/......ntemporane
Totuși uite o carte foarte bună. DICȚIONARUL DAT GRATIS + ACEASTA CARTE dacă vrei sa o cumperi.

Se cheamă Linghea Gramatica limbii engleze contemporane.

| DanielVălean a răspuns:

Recomand cărțile de pe care am lucrat eu în liceu. Este vorba de Upstream și Destination. Aceste două manuale sunt, după părerea mea, ideale pentru orice doritor de a învăța limba engleză întrucât sunt structurate pe nivele, de la începător la avansat. Dacă te interesează și îți vei procura cărțile, vei vedea că Upstream-ul se bazează mult pe partea de îmbogățit al vocabularului, pe învățat de expresii, cuvinte, structuri noi în general. Destination se bazează mai mult pe gramatica limbii engleze, folosirea corectă a tuturor structurilor avansate (ex. timpuri verbale, diateze).

| tudorvolcano a răspuns:

Dacă nu știi gramatica, cărți de gramatică, cu liste de verbe neregulate, detalii despre morfologie etc.

Dacă știi gramatica, poți să începi să citești literatură în engleză, depinde de literatura care îți place: autori ca H.P. Lovecraft, Mark Twain, George Orwell, Charles Dickens, Thomas Hardy, Agatha Christie, și dacă vrei mai avansat, John Milton, William Shakespeare, Jane Austen etc.