| T0T a întrebat:

Ce cărți horror scrise în română sau traduse în română mi-ați recomanda?
Mereu mi-a plăcut să mă uit la filme horror. Câteva cred că au fost bune, majoritatea mai mult drame slabe. Poate în ceea ce privește cărțile există mai multă diversitate. Mereu m-am întrebat dacă o carte e posibil să mă sperie sau să îmi inducă niște stări psihologice complexe într-o atmosferă ceva mai sumbră.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu sigur dacă poți accesa link-ul, dar aici ar trebui să găsești o listă lungă de cărți horror.
https://www.goodreads.com/user/rate_books#horror

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Justin Cronin - The Passage

| RobertMoon a răspuns:

Da, cărțile horror te pot transpune într-o atmosferă sumbră, îți pot da coșmaruri comparativ cu un film deoarece citind îți folosești imaginația și îți induci chestii în subconștient. Mie mi-au plăcut cărțile horror de la John Saul pentru că te bagă într-o atmosferă creepy și se citesc destul de ușor, adică firul narativ nu te plictisește o dată ce intri în atmosfera aia. Singura chestie la John Saul care te poate deranja este faptul că în cărțile lui copiii sunt chinuiți sau au parte de o moarte groaznică, chiar te poți gândi că tipul asta e un maniac care urăște copiii. Îmi vine în minte și cartea Krucifix de Serge Brussolo. NOS4A2 de John Hill. Cimitirul animalelor, Christine de Stephen King. Ferma animalelor de George Orwell (asta nu e o carte horror, dar atmosfera și întâmplările din cartea asta mi-au făcut pielea de găină).

| T0T explică (pentru RobertMoon):

Filmul „Cimitirul animalelor" nu mi s-a părut mare lucru.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru T0T):

Filmul nu a fost mai deloc ca in carte la atmosfera big grin

| T0T explică (pentru DoarBogdan):

Știu pe cineva care iubește animalele (în special pisicile). Cred că se va potrivi.

| userjune90 a răspuns:

Salut!happy
O să îți recomand câteva cărți pe care, sincer, le ador!
Uite:
Orașul bântuit
Prăbușirea casei Usher
Christine
Dracula
Strălucirea
Salem's Lot
Apocalipsa
Mexican Gothic
Carrie
Casa bântuită
Mobilul
Misery
Anotimpuri diferite
Cimitirul animalelor (pe aceasta o citesc acum, e genială)
! Să îmi spui cum ți se par, hihiiii, abia aștept să aflu care îți place!happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru T0T):

laughing Cu siguranta

| RobertMoon a răspuns (pentru T0T):

Mie mi-a plăcut mai mult filmul din 89 decât cel nou.

| Davidandrwi a răspuns:

Iti recomand toate cartile lui stephen king

| T0T explică (pentru RobertMoon):

Pe ăla nu l-am văzut.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Cimitirul animalelor de Stephen King este recunoscut ca cel mai sumbru roman scris vreodata!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru T0T):

Ai vazut prostia aia din 2019? Nu te condamn, citeste cartea si uite-te la filmul vechi!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru userjune90):

Meriti funda pentru lista asta!

| IgnatVictor a răspuns:

În general, cărțile scriitorilor ca Stephen King, Edgar Allan Poe, H. P. Lovecraft, Shirley Jackson, Stephen Chbosky, Dean Koontz și Justin Cronin sunt bune. Și, culmea, toți sunt americani.