| ALM2000RO a întrebat:

Ce cărți motivaționale îmi puteți recomanda?
Prefer să fie cărți în format fizic, nu electronic.
În principiu m-ar interesa să fie traduse în română, dar dacă sunt cărți foarte bune și scrise de autori foarte cunoscuți și apreciați la nivel internațional, mi le puteți recomanda și dacă sunt scrise în engleză (numai dacă doar așa se găsesc).
Menționez că n-am mai citit până acum nicio carte motivațională, prefer literatura și cărțile de istorie. Dar sufăr de o depresie destul de puternică în prezent (de peste 1 an) și cred că m-ar ajuta mult să lecturez ceva în acest sens.
M-am gândit că lectura cărților motivaționale m-ar ajuta să-mi revin mai repede.
Mulțumesc!
-Mircea-

Răspuns Câştigător
| newaccountbye a răspuns:

1. "Puterea prezentului" de Eckhart Tolle - această carte este o lectură populară pentru cei care caută o experiență spirituală și de auto-descoperire. Autorul oferă sfaturi practice pentru a trăi în prezent și a îmbunătăți calitatea vieții.

2. "Cele 7 deprinderi ale oamenilor eficace" de Stephen Covey - această carte este o lectură populară pentru dezvoltarea personală și profesională. Covey prezintă cele 7 deprinderi ale oamenilor eficace și oferă sfaturi practice pentru a le pune în aplicare în viața de zi cu zi.

3. "Arta de a gandi pozitiv" de Norman Vincent Peale - această carte este o lectură populară pentru cei care caută să-și îmbunătățească starea de spirit și să-și schimbe gândirea negativă în una pozitivă. Autorul oferă sfaturi practice și exerciții pentru a dezvolta o atitudine pozitivă.

4. "Mindset: The New Psychology of Success" de Carol Dweck - această carte este o lectură populară pentru cei care caută să-și îmbunătățească abilitățile de învățare și să-și dezvolte o mentalitate de creștere. Dweck prezintă conceptul de mentalitate de creștere și oferă sfaturi practice pentru a dezvolta această mentalitate.

Toate aceste cărți sunt disponibile în format fizic și pot fi găsite în librării sau online. Sper că aceste recomandări te vor ajuta și îți doresc mult succes în lupta ta cu depresia!

| ALM2000RO explică (pentru newaccountbye):

Mulțumesc frumos, mi le voi cumpăra pe toate! happy

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atomic Habits. A fost tradusă în română, caută. Depresia nu trece cu cărți.

| ALM2000RO explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc.
Știu că nu trece doar cu cărți, dar mă gândesc că și lecturarea unor astfel de cărți mă ajută. Știu că nu-i suficient, dar e și ăsta un pas (care trebuie completat de alți pași, bineînțeles - sunt perfect conștient de asta).

| LordCristobal a răspuns:

Atomic Habits-James Clear

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Terapia prin râs - de Lenny Ravich

| ALM2000RO explică:

Vă mulțumesc mult, toate răspunsurile mi s-au părut utile, voi lua în considerare pe fiecare și îmi voi cumpăra, pe rând, fiecare din cărțile recomandate!

| Celestina003 a răspuns:

Eu zic să nu citești prea multe, unele conțin multe aiurelii, sunt părerile lor propii, citește doar 3 sau 4, contează si cine a scris cartea așa îți dai seama dacă e bună sa citești.
Pe mine m-au ajutat doar accestea:
Am citit multe cărți i, dar cu adevărat m-au ajutat doar acestea.
- cum să fi tu însuți, Ellen Hendriksen, despre timizi si introvertiți
- Cum să medităm " Kathleen McDonald "

| nevermind1234 a răspuns:

Îți recomand "Curajul de a fi tu însuți" de Jaques Salomé. Eu cu asta am început și a m-a ajutat foarte mult.