| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti imi recomandati? am 14 ani.cartile sa fie captivante! funda

5 răspunsuri:
| Public22 a răspuns:

Jurnalele vampirilor cred ca iti vor placea.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Pai mai intai citeste cartile care s-ar putea sa pice la EN daca esti in clasa a 8-a (I.L Caragiale-Schite, Popa Tanda-Ioana Slavicisi Baltagul-Mihail Sadoveanu) daca ai trecut de EN atunci citeste cartile Rodicai Ojog Brasoveanu care o au ca personaj principal pe Melania Lupu si motanu' ei Mirciulica de ex:Buna seara Melania/Cianura pentru un suras; Disparitia statuii din parc; 320 de pisici negre etc. Funda?

| BellaVampire a răspuns:

Buna!
Sincer, iti voi recomanda carti din propria experienta.
La Medeleni - de Ionel Teodoreanu (toate volumele, mie sincer mi-a placut, si imi place in continuare. Una dintre putinele carti frumoase din literatura romana)
Slam - Nick Hornby (pentru varsta adolescentei, pentru ca ajuta si pentru ca descrie viata zbuciumata a unui adolescent, intr-o situatie mai putin obisnuita)
Foxfire - Joyce Carol Oates ( Ideea cartii e magnifica, iar finalul e induiosator, mai ales daca urmaresti si finalul pe youtube.Cartea asta te face sa intelegi importanta prietenei )
Cine stie castiga - David Nicholls ( chiar daca poate nu pare, este o carte draguta.)
Veronika se hotaraste sa moara - Paulo Coleho (pe care o citesc si eu momentan, si care e amuzanta, si putin ironica in ciuda titlului).
Si astea, dar nu stiu daca o sa iti placa:
L.J Smith - Jurnalele Vampirilor; LJ. Smith - Jurnalele lui Stefan; Beryl Bainbridge - Fiecare pentru sine; Jack London - Chemarea strabunilor; Dostoievki - Adolescentul / Jucatorul / Crima si pedeapsa; Margaret Mitchell - Pe aripile vantului; George Calinescu - Enigma Otiliei; Anne Rice - Interviu cu un vampir; Megan Crewe - Mai las-o moale cu fantomele; Sara Shepard - Micutele mincinoase; Heather Davis - Nu plange sub clar de luna; Richelle Mead - Georgina Kincaid; Lev Tolstoi - Anna Karenina; L.J. Smith - Cercul secret; G. Calinescu - Cartea nuntii; Edmondo de Amicis - Cuore, inima de copil; Erich Maria Remarque - Cuibul Visurilor; Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi; Mircea Eliade - Nunta in cer; Marin Preda - Morometii; Shakespeare - Hamlet, Othello, Inblanzirea scorpiei, Romeo si Julieta; Alexander Dumas fiul - Dama cu camelii; B.P. Hasdeu - Razvan si Vidra; M. Eliade - Maitreyi; Ioan Slavici - Moara cu noroc.
Bafta la citit! big grin

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Pe mine m-au captivat cartile lui Dan Brown:Ingeri si demoni, codul lui da vinci, conspiratia si cele de agatha christie:zece negrii mititei, hercule poirot etc.

| Alasadun a răspuns:

Alexandre Dumas, Cei trei muschetari
Karl May, Winnetou
Ioan Dan, Cavalerii ordinului basarab
Jules Verne, Ocolul pământului în 80 de zile
Mircea Eliade, Romanul adolescentului miop
Damian Stănoiu, Nuvele (mai ales "Necazurile părintelui Ghedeon", "Alegere de stareță", "Amintiri din mănăstire" - sunt pline de umor și sarcasm la adresa preoțimii, motiv pentru care Damian Stănoiu a fost caterisit- dat afară din cinul monahal și din preoție)
Mark Twain, Aventurile lui Tom Sawyer
Mark Twain, Aventurile lui Huckleberry Finn
I.L.Caragiale, Momente. Schițe
Ion Creangă, Amintiri din copilărie

Și mai sunt o sumedenie de cărți minunate potrivite pentru vârsta ta...