| PsyhoChild a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc pentru a-mi imbogati vocabularul, dar si totodata sa ma ajute sa ma exprim mai usor? Vreau cat mai multe sugestii va rog!

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Transparență de Radu Vancu

| dinaprilie a răspuns:

DEXul! Are toate cartile in el.

| DonEduardo a răspuns:

"Pisicile razboinice" de Erin Hunter.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Orice carte este bună pentru a-ți îmbogăți vocabularul. Poți alege din orice gen: fantasy, horror, dragoste, polițist, thriller, acțiune/aventură, istoric, young adult etc.
Din fiecare carte înveți ceva.
În legătură cu exprimatul, cu cât citești mai mult, cu atât înveți să te exprimi mai ușor, pentru că mintea ta face conexiunea între cuvinte într-un mod mai fluid. Ca și când totul se întâmplă natural, nu trebuie să te gândești neapărat la modul de exprimare. Pur și simplu, știi ce să spui și cum să spui. Secretul nu e să citești ceva anume, ci să citești cât mai mult posibil.
Dacă vrei niște cărți bune, încearcă câteva romane faimoase (că doar nu-s faimoase degeaba; sunt și ele bune de ceva), ca de exemplu:
1. Seria „Dune" de Frank Herbert
2. „O mie nouă sute optzeci și patru" de George Orwell
3. „20.000 de leghe sub mări" de Jules Verne
4. „Lanțul" de Adrian McKinty sau „Fata din tren" de Paula Hawkins (aici ai la alegere, ele două sunt cam asemănătoare ca și structură)
5. „Shining" de Stephen King
6. „Hoțul de cărți" de Markus Zusak
Cred că astea ar fi ok pentru început. Am încercat să acopăr principalele genuri de cărți.
Spor la citit!