| xXYonutXx a întrebat:

Ce carti imi recomnadati pentru clasa a V-a? Fara Morometii, Print si Cersetor

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Aventurile lui Guliver, Robinson Crusoe, Calatorie in jurul pamantului, 20.000 de leghe sub mari

| anamariarot a răspuns:

Eu aveam 14 ani cand am citit Harry Potter si de atunci m-am indragostit de lectura. Desi sunt 7 carti, cand le termini, ti-ai dori ca actiunea sa mai continue. Eu personal nu am auzit pe nimeni caruia sa nu-i fi placut seria asta. Daca nu esti sigur, incearca sa vizionezi primul film si ulterior da-le si cartilor o sansa. Sunt mult mai bune din punctul meu de vedere.
Apoi: Minunea de R. J. Palacio e foarte frumoasa, te sensibilizeaza si iti ofera o privire de ansamblu asupra superficialitatii oamenilor. Ti-as mai recomanda: Batranul din luna de Grace Lin (carte de aventura), Charlie si fabrica de ciocolata, Coraline, Emil si detectivii, iar daca iti plac benzile desenate, poti incerca Jurnalul unui pusti sau Marele Nate.
Multe carti pentru varsta ta gasesti la editura Arthur. Iti las un link sa arunci o privire:
https://www.editura-arthur.ro/domenii/beletristica-12-14-ani
Spor la citit!

| Raven a răspuns:

Rick Riordan-Cronicile Familiei Kane, Percy Jackson și Olimpienii, Eroii Olimpului (Eroul pierdut, Fiul lui Neptun), Magnus Chase și zeii din Asgard (Sabia verii)
Joseph Delaney-seria Cronicile Wardstone.
Eoin Colfer-seria Artemis Fowl
Christopher Paolini-seria Eragon
Megan Whalen Turner-Hoțul
CS Lewis-Cronicile din Narnia
Cassandra Clare și Holly Black-seria Magisterium (Testul fierului, Mănușa de aramă, Cheia de bronz, Masca de argint, Turnul de aur)
Ransom Riggs-trilogia Miss Peregrine
Paul Hoffman-Mâna stângă a lui Dumnezeu, Ultimele patru lucruri, În bătaia aripilor
Jonathan Stroud-Lockwood și asociații (Craniul din bibliotecă, Conacul bântuit)
Tamora Pierce seria Cercul de magie
Licia Troisi-Cronicile lumii pământene (Nihal de pe Pământul Vântului, Misiunea lui Sennar, Talismanul puterii)
Leigh Bardugo-Regatul umbrelor, Regatul furtunilor, Regatul luminilor
Nancy Farmer-Marea trolilor
Sarah Prineas-trilogia Hoţul vrăjitor
V M Jones-seria Karazan(Şerpii din Arakesh, Prinţul pierdut, Temnițele întunericului, În căutarea soarelui)
Philippa Pearce-Grădina de la miezul nopții
Orson Scott Card-Jocul lui Ender
Neil Gaiman-Pulbere de stele, Cartea cimitirului
Terry Pratchett & Neil Gaiman-semne bune
Stephen King & Peter Straub-Talismanul

| TristanTzara a răspuns:

Cărți de Jules Verne, Seria Harry Potter, cărți de Charles Dickens, Hobitul și Stăpânul Inelelor, Cronicile din Narnia.

| Basthet a răspuns:

Bună! Consultă lista cu recomandări de pe site-ul Povestiri pe scurt de lecturi școlare. Ai acolo recomandările pe clase.