| tudor17alma a întrebat:

Ce cărti (romane )romanesti v-au placut cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

In copilarie mi-au placut "Ciresarii" si "Toate panzele sus". Pe urma "La Medeleni", "Romanul adolescentului miop", "Cel mai iubit dintre pamanteni", majoritatea romanelor istorice ale lui Sadoveanu, cateva din cele ale Hortensiei Papadat-Bengescu, mi-a placut "Panza de paianjen" de Cella Serghi, "Arta conversatiei" - Ileana Vulpescu, "Codin" - Panait Istrati, romanele politiste ale Rodicai Ojog-Brasoveanu, Vintila Corbul (nu-mi amintesc titluri), mi-a placut proza umoristica a lui Mircea Micu si Fanus Neagu, "Arhanghelii" lui Agarbiceanu... si "Intoarcerea fiului risipitor" de Radu Tudoran... nu-mi mai amintesc happy
Nu-mi place Cartarescu. Si nici scriitorii tineri, noul val.

3 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Foarte multe.

| lorypoly a răspuns:

Ciresarii - de Constantin Chirita

| TrrrrranquilaxD a răspuns:

Româneşti nu prea am citit, dar este unul Jo Beverley - Mireasă fără voie! Merită citit :*