| anonim_4453 a întrebat:

Caut filme facute dupa diferite carti (atit romanesti cit si straine)... romane, nuvele etc, pentru cele mai multe si mai bune dau FUNDA!

4 răspunsuri:
| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

O Plimbare de neuitat
jurnalul
dear john
ultimul cantec
balciul desertaciunilor
mansfield parca
Legaturi primejdioase ( e si film cu numele "legaturi primejdioase" dar si "tentatia seductiei 1" (cruel intentions) s-a inspirat din cartea asta
a very long engagement
daca te intereseaza alea cu vampiri
seria twilight
dracula
jurnalele vampirilor (filmu e serial)
romeo si julieta
mandrie si prejudecata
si dupa majoritatea romanelor sau nuvelelor romanesti s-au fauct filme, dar sunt mai vechi tongue
funda?

| Alexandru a răspuns:

S-au facut filme dupa numeroase carti. Cele mai bune mi s-au parut "Contele de Monte Cristo", "Shogun", " Lagardere", "Ocolul pamantului in 80 de zile", "Moara cu noroc", "Morometii", "Ion","Baltagul", "Dama cu camelii", " Enigma Otiliei", Vicontele de Bragelonne", " Cei trei muschetari".
Numai bine si ...vizionare placuta! Sunt filme foarte bune desi, in cazul filmelor romanesti calitatea cam lasa de dorit.

| Nirvana a răspuns:

Eat Pray Love

| Katyusha_4814 a răspuns:

Into the wild
love in the time of Cholera