| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti sa mai citesc? Am 16 ani, sunt băiat si sunt la liceu. Cat mai multe titluri va rog. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Ferma Animalelor de Orwell –
Şi nu ştiu exact cum să mă exprim în privinţa acestei cărţi. Dar cred că reflectă nu numai ceea ce se întâpla în societatea în care a trăit Orwell, ci exact ceea ce fac oamenii în orice fel de organizare. Reflectă situaţia nostră în mare măsură, însă, într-un fel opus: Credem că ne e extrem de rău, dar, de fapt, o ducem destul de bine. Plus că am regăsit în personajele lui Orwell, diverse persoane din jurul meu: Tata, Colegi de clasă, Vecini. Cu siguranţă, odată cu ascensiunea, cu puterea, vine şi dorinţa de mai mult. Şi dacă n-o poţi controla, te-ai pierdut pe tine.
Shogun - Shogun, romanul care mi-a schimbat extrem de mult felul de a lupta cu lumea. Mi-am dat seama că toţi ducem un război, ca cel dintre Holmes şi Moriarty. Un război al minţilor, în care trebuie să-ţi dai seama ce gândeşte celălalt. Shogun e o poveste a trădării, a urii şi a diferenţelor. Pe când Europenii vedeau totul atât de simplu, şi credeau în iubire, Asiaticii, atât de reci, slujitori ai onoarei şi a jocurilor sexuale, par adevăraţi monştrii. Monştii cu chip de înger, poate? Oricum, ştiu că vreau să citesc şi alte cărţi legte de ultura Asiatică.

Calul de Război - Michael Morpurgo
Atât cartea, cât şi filmul în regia neîntrcutului Spielberg, cu actorii precum Benedict Cumberbath şi Tom Hiddleston sunt extraordinare. De mult n-am mai văzut o adaptare aşa bună a unei cărţi. Vei observa (dacă vei citit şi cartea şi vei vedea şi filmul) cât de bine se potriveşte personajul creat de Morpurgo cu personalitatea lui Hiddleston. Spielberg e un geniu neîntrecut în alegerea actorilor.

Băiatul cu Pijamale în dungi - John Boyne
O poveste tragică, care arată efectul puternic al celui de-al Doilea Război Mondial asupra civililor. O poveste frumoasă, dar tristă, înduioşătoare. Cartea e scrisă în stilul unui copil, simplu, concis, n-are nimic complicat, şi, aş asemăna-o, mai degrabă, cu romanele moderne decât cu cele clasice, datorită stilului uşor de citit. Filmul este o adaptare foarte bună.

Cronicile Wardstone
Vrăjitor şi Vrăjitoare de James Patterson - Nu m-a uimit. E o carte uşoară, scrisă pentru copii. Dar povestea e frumoasă, personajele bine construite, naraţiunea cea a unui geniu, care este Patterson şi pot să spun că mi-a plăcut.

4 răspunsuri:
| Coloringthevoid a răspuns:

Incearca Corigent la limba romana sau Crima din orient express de Agatha Cristie.Sau daca mai vrei un roman politist citeste 10 negrii mititei.
Mai am citit si Cismigiu et Companie si Elevul Dima dintr-a 7.

| DavidUnicorn a răspuns:

Oraşe de hârtie
Sub aceaşi stea
Cautând-o pe Alaska
O zi din şapte
De 19 ori Katherine
Dragostea mea mi-a daruit...

Funda?

| Teardrop a răspuns (pentru DavidUnicorn):

Diversificaţi autorii for God's sake!

| takewhatyouneedandkillme a răspuns:

Zbor deasupra unui cuib de cuci, poti viziona si filmul.
Daca iti plac romanele politiste, le poti incerca pe cele scrise de Agatha Cristie.