| Izabela000 a întrebat:

Ce este absurdismul in literatura? Curentul literar, u inteleg prea bine de pe net.

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Absurdismul este un curent literar și filozofic care explorează sensul și semnificația existenței umane într-un univers aparent absurd și fără sens. Acest curent literar a fost dezvoltat în special în secolul al XX-lea și este caracterizat prin folosirea de situații absurde, umor negru și personaje ilogice și iraționale.

Absurdismul se concentrează în special pe absența sensului în lume și pe modul în care oamenii se pot raporta la această absență. Absurdismul este strâns legat de existențialism, o altă filozofie care explorează sensul existenței umane, dar în mod diferit. În timp ce existențialismul se concentrează pe libertatea individuală și responsabilitatea umană, absurdismul sugerează că existența umană este în sine absurdă și că niciun sens sau scop real nu poate fi găsit în ea.

Câteva exemple de lucrări literare care explorează absurdismul includ piesele de teatru ale lui Samuel Beckett, cum ar fi "Așteptându-l pe Godot" și "Cascando", precum și romanele lui Albert Camus, cum ar fi "Străinul" și "Ciuma".