| orac a întrebat:

Ce reprezinta curentul literar? happy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curentul literar -> Mişcare literară circumscrisă într-o anumită perioadă social-istorică, reunind scriitori
care împărtăşesc principii estetice similare, se raportează într-o manieră comună la o
anumită tradiţie literară, concordă în preferinţele lor pentru anumite genuri şi specii
literare, recunoscând o anumită ierarhie a acestora (de exemplu, preferinţa clasicismului
pentru tragedie) şi care utilizează, în operele lor, modele artistice asemănătoare într-un sens
larg (de exemplu, antiteza se întâlneşte frecvent în creaţiile romanticilor).
→ Principiile estetice ale unui curent literar sunt cristalizate, de obicei, într-un manifest
literar.
→ Curentele literare pot interfera. Operele marilor scriitori ilustrează, de obicei, mai multe curente literare.

Curentul literar este greu de definit el desemnand o realitate (cea artistica) de o complexitate uriasa in continua prefacere si reasezare in primul rand recalcitranta la etichetari si delimitari stricte definitive. Curentul literar este o miscare literara de o anumita amploare si durata; convergenta a unor principii generale de natura complexa (artistica, ideologica, filozofica) exprimate in literatura, care se pot subsuma unor viziuni comune intr-o anumita perioada istorica si rezultanta generala a tendintelor unei epoci. g1r18rm
In functie de perioada in care s-au desfasurat curentele literare se impart in zece mari epoci ale literaturii: umanismul, clasicismul, iluminismul, romantismul, realismul, naturalismul, parnasianismul, simbolismul, expresionismul, postmodernismul.

| ijuuuuuuu a răspuns:

Bună.
Curentul literar defineste activitatea literara a scriitorilor, dintr-o anumita perioada de timp, ce au aceleasi principii estetice, folosite in operele lor. Termenul de curent literar defineste, de asemenea si determinarea social istorica.
Sursa : http://www.clopotel.ro/enciclopedia/Literatura_Curente_literare-567.html