| Slovcehov a întrebat:

Ce face o carte sa fie considerata clasica? Care sunt cartile voastre clasice preferate?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O carte se poate considera clasica, daca a fost scrisa de peste un secol si citita de milioane de cititori, tradusa in multe limbi.
Un scriitor se poate aprecia "clasic" daca are asemenea carti scrise.

Unul din scriitorii mei clasici (si romanele sale) este Jules Verne, cine a scris primele carti SF apreciate de tineret (si nu numai), care ulterior s-au adeverit (macar partial).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1."Douăzeci de mii de leghe sub mări"
2. "Ocolul Pământului în 80 de zile"
3. "Micul prinț"