cristian
| cristian a întrebat:

Care sunt cartile voastre preferate?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pe langa cele de mai sus, incearca si "Noua dezordine amorasa", de Pascal Br+Alain F. (atentie, e f. densa si nu e pentru oricine!-ai macar 30 de ani?), "Tratat despre mangaieri", de dr. Gerard Leleu, "Istoria celor 13" (daca ai cata romantism in tine!), "Intermediarul" si "Tratat despre Oaspeti" si "Placebo" de Mircea Sandulescu, "Arta de a dormi in doi" de dr. Gearard Leleu, "Invitatie la vals", de Mihail Drumes, etc,...

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

"Forsyte Saga"(6 volume) de Galsworthy. Mira

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, parerea mea este ca cele de cultura generala sint cele mai importante, ai de invatat multe in viata si citind aceste carti poti invata ceea ce nu credeai ca stii de fapt.

| kh1ss a răspuns:

P. s. i love you- cecelia ahern

| Dara a răspuns:

Pe aripile vantului-Margaret Mitchell, Castelul palarierului- A.J.Cronin, Mandrie si prejudecata-Jane Austen

| leluc a răspuns:

Razvan Ioan Boanchies - Portocaliu, Gabriel Liiceanu - Usa interzisa, Octavian Paler - Viata pe un peron, John Fowlles - Magicianul, Stendhal - Rosu si negru, Alexandru Vakulovski - Pizdet, Marin Preda - Trei dinti din fata, Dostoievski - Idiotul, Marin Sorescu - Norii, Marian Coman - Nopti albe zile negre, Pascal Bruckner - Luni de fiere

| Klara a răspuns:

Quo Vadis si Numele Trandafirului, apoi ..Am fost medic la Auschwitz

| rael a răspuns:

@leluc: Trei dinti din fata e de Marin Sorescu.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi - Camil Petrescu
P aripile vantului - Margaret Mitchell

| claudya a răspuns:

Povesti si povestiri pentru copii ...asta pentru ca le citesc copiilor mei

| alinuta23 a răspuns:

Mai multe...

| alessandra a răspuns:

Quo vadis-numele autorului nu am reusit sa il retin.
Si cartea care m-a fascinat in copilarie:Aventurile lui Tom Sawyer-a lui Mark Twayn. A, si Mizerabilii lui Victor Hugo, plus poezia lui Eminescu, Bacovia, Baudelaire, Minulescu...

| Simon a răspuns:

Cele care-ti provoaca imaginatia....Tolkien spre exemplu dar si Dan Brown.

| cornelia_7230 a răspuns:

Luis Bromfield -Vin ploile ( pe primul loc ), Vintila Corbul - Uragan deasupra Europei, Caderea Constantinopolelui, Salvati-ma, sint miliardar!, Oameni in Rolls Royce etc., Maurice Druon - Regii blestemati, Dickens- Dombey si fiul, Sigrid Undset-Kristin Lavransdatter, Roger Martin du Gard-Familia Thibault, De Boissiere-Giuvaerul coroanei, Eugene Sue-Misterele Parisului, Daudet-Nababul si ar mai fi inca si altele, care, fiecare in felul lor m-au impresionat si m-au purtat in lumea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The pillars of the earth de ken follet, ...si cartile copilariei>morcoveata, aventurile lui tom sawyer, LA MEDELENI, copiii capitanului grant, ar fi foarte multe, pe cele ale copilariei le/as reciti inca o data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BALZAC, Jane Austen, Cehov, Shakespeare... Eminescu, Minulescu, Cosbuc, Alecsandri, Rodica Ojog-Brasoveanu...